ADSL Hatta VDSL Modem Çalışır Mı?

ADSL Hatta VDSL Modem Çalışır Mı

Gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçları kapsamında hepimizin evinde aktif olarak kullandığımız bir internet hattı ve modemi mevcuttur. Bu kapsamda insanlar sürekli artan ihtiyaçları nedeni ile hızlı bir internet hizmetini arzu ederler. Bilgisayarın internete girerken yavaş olması, açılan web sayfalarında bekleme zamanının zaman zaman artması ve benzeri problemler insanların canını sıkan durumlardır. Bu kapsamda internet sağlayıcı şirketler internet hızı konusunda belirli çalışmalar yapmışlar ve bu hızı artırmanın yollarını aramışlardır. İnternet, ilk defa kullanılmaya başlandığı zaman çevirmeli bağlantı denilen telefon hattı ile çok yavaş bir bağlantı sağlanmış, zamanla bu konuda gelişmeler sağlanarak modem bağlantıları ADSL ve en son da VDSL olmak üzere gelişim göstermiş ve bundan sonra da gelişmeye devam edecek gözüküyor.

ADSL İle VDSL Arasındaki Fark Nedir?

Eğer ADSL modem ile internet hizmeti alıyorsanız, internet sağlayıcı şirketler sık sık cep telefonunuzdan sizi arayarak VDSL kampanyaları ile ilgili size bilgi vermek isterler. Aradaki farkla ilgili müşteri temsilcisinin bahsettiği hususların çoğundan birçoğumuz haberdar değiliz. Modem bağlantısı ile internet hizmetinin ilk nesli olan ADSL modemler ile internet bağlantısı 16 Mbps iken VDSL modemde bu hız 100 Mbps’ye çıkmaktadır. Yani 16 km hızla giden bir aracın 100 km hızla giden bir araçla yarışabilmesi ne kadar mantıktan uzaksa, bu iki internet hizmet sağlayıcı cihazların da birbiri ile yarışması söz konusu olamaz. İki internet sağlayıcı arasında gözle görülür seviyede ciddi farklar vardır. VDSL ile bağlandığınız internette sayfaların şak diye açıldığına şahit olursunuz.

ADSL Hizmeti Aldığım Hatta VDSL Modem Takarsam Ne Olur?

İnternet sağlayıcı şirketler henüz yerleşim yerlerinin tamamına VDSL internet hizmeti veremiyorlar. Bu kapsamda internet sağlayışı şirketlerin gelişen teknoloji kapsamında zaman içerisinde her yere bu hizmeti götürecekleri düşünülüyor. VDSL hizmeti alabilmeniz için oturduğunuz sokakta VDSL altyapısının olması gerekir. Eğer ADSL altyapısı varsa ancak ADSL modem ile internet hizmeti alabilirsiniz. Bu hatta VDSL modem takarsanız VDSL internet hizmeti almanız mümkün değildir. Bu hizmeti almak için oturduğunuz muhite VDSL hizmet sağlayıcının gelmesini beklemekten başka çareniz yoktur.

https://www.longlinenetwork.com

Menü