ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir

İnternet servis sağlayıcıları müşterilerine ADSL, Fiber ve VDSL modem bağlantı seçeneklerini sunuyor. Dünyanın en yaygın bağlantı seçenekleri olan VDSL ve ADSL arasındaki farkları bilip ona göre internet bağlantısı seçmek oldukça önemlidir.

VDSL Nedir?

Very High-Speed Digital Subscriber Line sözcüklerinin kısaltılmış hali olan VDSL (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı) bakır kablo aracılığıyla internet hizmeti sağlayan dijital abone hattıdır. VDSL, santrale yakın konumda yer alan kullanıcılara daha verimli bant genişliği sağlayan hızlı bir internet hizmetidir.

ADSL’den çok daha fazla hız sunan VDSL, sinyalin güçlü bir biçimde aktarım yapabildiği yerlerde ADSL’e göre download hızında 5, upload hızında ise 10 kat daha fazladır. VDSL modem ile alabileceğiniz en yüksek indirme hızı 125-150 Mbps’dir. Bu hızı alabilmeniz için evinize yakın bir hatta VDSL bağlantı sağlanmış olması gerekmektedir. Eğer eviniz santrale yakın bir konumda değilse ADSL hızı alabilirsiniz.

ADSL Nedir?

ADSL kısaltmasının açılımı asimetrik sayısal abone hattıdır. ADSL bakır telefon hattında bulunan sesli arama bağlantısını kullanan bir DSL çeşididir. Bakır kablo çifti üzerinden veri aktarımı sağlayan ADSL, ana santrale kısa mesafede bulunan ve en fazla 4 km uzaklıkta olan mesafelerde kullanıldığında daha verimli bir bağlantı sunar.

ADSL internet hizmeti 24 Mbps oranına kadar bant genişliği sağlar. Bu hız, eve gelen kablonun kalitesi ve kaynaktan evin uzaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. ADSL kısaltmasında yer alan asimetrik sözcüğü, yükleme ve indirme hızının eşit olmaması anlamına gelir.

VDSL ve ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Hem VDSL hem de ADSL hizmeti bakır kablo aracılıyla sağlanmaktadır. Ancak VDSL hizmeti teorik olarak 100 Mbps oranına kadar artan bant genişliği sunar. Bununla birlikte VDSL hizmeti ile çok yüksek hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Eğer santrale yakın bir mesafede bulunuyorsanız ve yüksek hızda internet erişimi istiyorsanız VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz.

VDSL ve ADSL için ayrı modemler bulunmaktadır. Eğer VDSL hizmetinden faydalanmak istiyorsanız VDSL modeminizin olması gerekmektedir. Ancak bazı modemler hem ADSL hem VDSL desteğine sahiptir.

ADSL yerine VDSL kullanmaya karar verdiğinizde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, bölgenin altyapısının destekleyip desteklemediği olmalıdır. İnternet firmalarının sayfalarında adres bilgileri girilerek oturduğunuz dairenin ya da binanın VDSL bağlantısını destekleyip desteklemediği kontrol edilmelidir.

VDSL destekleyen bir konumda bulunuyorsanız VDSL’e geçiş yapabilirsiniz. Modeminiz VDSL bağlantısını desteklemiyorsa VDSL bağlantısını destekleyen modem alınmalıdır. İnternet yetkililerine ulaşıp geçiş talep edilir. Bu işlem sonrasında VDSL bağlantısına geçilmiş olur.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü