Bilgisayar Ağları Çeşitleri ve Görevleri

Bilgisayar Ağları Çeşitleri ve Görevleri

Teknoloji her geçen gün biraz daha hızını arttırarak insanlara farklı olanaklar sunuyor. Çeşitli bilgisayar ağları ile artık birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanabilmesi sağlanırken aynı zamanda kullanıcılar için işler daha kolay oluyor. Sosyal medya plâtformları kullanmaktadır. Yerel Bölge  Bilgisayar Ağı (LAN), Orta Bölge  Bilgisayar Ağı (MAN), Geniş Bölge Bilgisayar Ağı (WAN), İntranet Bilgisayar Ağı, Extranet Bilgisayar Ağı (extended intranet) , Değer Eklenmiş Bilgisayar Ağı(VAN) bulunmaktadır.

Ethernet Çözümleri için : https://www.longlinenetwork.com/nic-solutions-introduction/

Yerel Bölge Ağı – LAN

Local Area Network, dış bağlantıları olmadan  birden fazla makine ile doğrudan  bağlantı halinde olduğu iletişim sistemidir. Binlerce makine patchboy üzerinde kurulu olduğu ağlar LAN olarak tanımlanabilmektedir. Yerel Bölge Ağı – LAN evin içerisinde ve dışarıda bağlantı vermektedir

Orta Bölge Ağı – MAN

Metropolitan Area Network yüksek hızlı bağlantılarla genelde fiber optik bağlantılarla anahtar yönlendiricilerden oluşur. MAN ağı, şehirlere yayılan binalar arasında tüm ses trafiği üzerinden bilgisayar ağ bağlantısını vermektedir. Halka  orta bölge ağı MAN bir Telekom operatörü ile yedi coğrafi bölgede  bulunan müşterilere  geniş bant hizmetleri sunmaktadır.

Geniş Bölge Ağı – WAN

Wide Area Network – Geniş Alan Ağ Bağlantısı  büyümekte olan işletmelerin  tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bu ihtiyaçlarla güvenlik ve maliyet büyük önem taşıyor. WAN bağlantısı Geniş Bölge Ağ Bağlantısı  sayesinde maliyet azalmakta. İş esnekliği sağlar. İşlerin online internet bilgisayar ağları sayesinde yürümesini sağlıyor. Verimlilik sağlamaktadır

İntranet  Bilgisayar Ağı

Sadece belirli kuruluş içerisinde ya da bir kuruluş içerisinde bilgisayarları yer ağları; LAN – Yerel  Bilgisayar Ağı; WAN – Geniş Bilgisayar Ağı birbirine bağlamaktadır. Çoğunlukla, TCP – IP tabanlı ağ olarak geçmektedir. İntranet bilgisayar ağının  temel amacı; kuruluş bünyesinden bilgileri bilgi işlem kapasitesini paylaşmaktır.

Extranet Bilgisayar Ağı (extended intranet)

Farklı organizasyonların; müşterileri, tedarikçiler, devlet kurumları aynı yazılım sayesinde protokolleri internet üzerinden ulaştırabilmektedir.

Değer Eklenmiş Bilgisayar Ağı – VAN

Ticari bilgi tabanları ile ticari yazılımlara erişim ve değer eklemesi yapmaktadır. Değer eklenmiş bilgisayar ağları sayesinde; aynı şehirde  farklı ülkeler arasında bilgisayarlar arası bilgi aktarımını sağlamaktadır. Elektronik posta kutusunda yer alan farklı formları farklı dillere çevirerek farklı alıcılara iletme sağlar.

https://www.longlinenetwork.com

Menü