Bilgisayarda Depolama Alanı Nasıl Açılır?

Bilgisayarda Depolama Alanı Nasıl Açılır

Günümüzde birçok kullanıcının şikâyet ettiği konulardan biri depolama alanının dolmasıdır. Bilgisayarda yapılan işlemler ve dosyalar HDD ve SSD olarak adlandırılan cihazlara kaydedilir. Bilgisayar diskinizde yeterli yer kalmadıysa birkaç yöntemle depolama aygıtınızda yer açmanız mümkündür.

Disk Temizleme Aracını Kullanın

Cep telefonlarımızda yer alan Disk Temizleme seçeneği bilgisayarlarda da bulunuyor. Windows’un “Disk Temizleme” adlı bir uygulaması mevcut. Bu uygulama ile yerel diskinizde bulunan gereksiz ve geçici dosyaları silebilir ve diskte boş alan açabilirsiniz.

Disk Temizleme aracını çalıştırmak için Bu Bilgisayar kısmında yer alan Yerel Disk bölmesine tıklayın ve açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede sağ alt kısımda disk temizleme şeklinde bir alan bulunuyor. Bu alandan diskte bulunan gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

Yüksek Boyutlu Programları Silin

Bilgisayarda kullanmadığımız ancak yer kaplayan uygulamalar olabilir. Kullanmadığınız uygulamaları silmek bilgisayarda yer açacaktır.

Başlat menüsüne “program” yazdığınızda Program Ekle ve Kaldır karşınıza çıkacaktır. Tıkladığınızda karşınıza gelen pencerede bilgisayarınıza yüklü olan programlar bulunur. Sırala bölmesinden Boyut seçeneğine tıkladığınızda programların ne kadar yer kapladığını görmeniz mümkündür. Kaldırmak istediğiniz programı Program Ekle/Kaldır seçeneğine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Kopya Dosyalardan Kurtulun

Kopya dosyalar, bir dosyanın aynısının farklı yerlerde olan yedekleri olarak tanımlanabilir. Bu yedeklerin sayısı artmaya başladıkça kapladıkları alan da artar. Bu nedenle kopya içeriklerin silinmesi bilgisayarınızda yer açılması açısından önemlidir.

Geçici Dosyaları Silin

Disk Temizleme ile geçici dosyalardan kurtulmanız mümkündür. Geçici dosyaların silinmesiyle bilgisayarınızda yer açabilirsiniz.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü