CAT Kablo Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

CAT Kablo Türleri ve Özellikleri Nelerdir

Günlük hayatta büyük bir yere sahip olan ve önemli sistemlerin çalışmasını sağlayan birçok kablo türü vardır. CAT kablo da bilgi iletişiminde kullanılan ve kablo karmaşıklığını ortadan kaldıran bir türdür. Cat kablo türleri birçok seçeneğe ev sahipliği yaptığı için çoklu kullanım alanlarına hitap eder.

Haberleşme alanında yaşanan gelişmelerle birlikte karmaşık sistemler ortaya çıkar. Meydana gelen bu karmaşıklığı ortadan kaldıran birçok Cat kablo çeşidi vardır.

Bu kabloların türüne bağlı olarak kullanıldığı alanlar farklılık gösterebilir. Bilgi iletişiminde kullanılanlar Cat5, Cat6 ve Cat7 şeklinde karşınıza çıkarlar. Cat kablo türleri hakkında merak ettiğiniz detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Cat5 Kablo Nedir?

Cat5 kablo, sinyal taşıma işlemlerinde kullanılan ve bükümlü bir yapıya sahip olan türdür. Cat5 kablo ethernet gibi bilgisayar ağlarında kullanılan yapısal kablolamalarda destek sağlar ve karmaşıklığı ortadan kaldırır. Cat5 kablo sayesinde ses ve görüntü sinyalleri kolayca iletilebilir. Cat5 kablo türü ile 100 MHz’e kadar yapılması gereken testler uygulanabilir. Ayrıca, bu kablo ile 100 Mbps’e kadar olan bant genişliği sağlanır.

Cat5 kablo türü 8 telli bir yapı ile karşınıza çıkar. Bu kablo türü ile belli bir mesafeden sonra frekans sorunları yaşanabilir. Bu nedenle, frekans düşüklüğünü ortadan kaldırmak için Cat5e kablo türü üretilir.

Cat6 Kablo Nedir?

Cat6 kabloları çoğunlukla güvenlik sistemleri ve IP sistemlerinde kullanılan bir türdür. Yaygın olarak kullanılan bu kablo türü ses ve görüntülerin sinyal yolu ile aktarılmasını sağlar. Cat6 kablo türü 250 MHz’lik frekans geçişine ve 1Gbit/sn’lik veri taşıma özelliğine sahiptir.

Cat6 kablo ile işlem yapabilmeniz için belirlenen mevcut bir ürün uzunluğu vardır. Buna göre maksimum 100 metreye kadar işlem yapabilirsiniz. Cat5’de olduğu gibi burada da 8 telli bir kablolama sistemi bulunur.

Cat7 Kablo Nedir?

Cat7 kablolar 600 MHz’lik frekans geçişi ile kullanıcı karşısına çıkar. 4 çift ve 8 telden oluşan Cat7 kablo türü 10 Gbit/sn’lik bir veri taşıma kapasitesine sahiptir. Bu kablonun parazitlerden etkilenmemesi için daha fazla ve farklı bir koruma desteği sunulur.

Telekom ve veri transferi gibi alanlarda Cat7 kablo türünü görebilirsiniz. Kullanım alanına göre Cat7 kablo türü üç ayrı tipte üretilir. Kabloların ekranlı olup olmamasına bağlı olarak haberleşmeden alacağınız verim değişebilir. Ekranlı olan kablolar sayesinde haberleşmeden alacağınız verim en üst düzeyde tutulur.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü