CAT6 Network Kablosu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

CAT6 Network Kablosu Nedir - Nerelerde Kullanılır

Network kablosu bilgisayarlar, yönlendiriciler ve diğer ağ bileşenleri arasında haberleşmeyi ve veri aktarımını sağlayan kablolardır. Ağların kullanım alanına göre UTP, STP, koaksiyel ve fiber optik gibi çeşitli türde kablo tercih edilir. Uygun kablonun seçimi ağ yapısı açısından oldukça önemlidir.

Cat6 Kablo Nedir?

CAT6 kablo yani Kategori 6 kablo, Ethernet tabanlı bilgisayar ağlarında kullanılan ve gigabit hızında veri taşıma kapasitesine sahip çift bükümlü bir UTP kablodur. CAT6 kabloları bir standart olarak 2002 yılında kullanılmaya başlamış ve yaygın olarak kullanıcıların yöneldiği bir kablo standardı haline gelmiştir.

CAT6, 250 MHz’e kadar performans sağlar ve 100 metreye kadar kullanılabilir. CAT6 kablolar 1000 Mbps veya 10 Gbps veri transferi gerçekleştirebilir. CAT6e kablo, CAT6 kablonun iletim frekansını iki katına çıkarmak amacıyla üretilmiştir. CAT6e kablonun iletim frekansı ise 500 MHz’dir.

CAT6 kablo; CAT3, CAT5 ve CAT5e kablolar ile uyumlu özelliktedir. CAT6 network kabloların içerisinde 4 çift korumasız bükümlü bakır tel RJ45 jack yer alır. Birçok Ethernet ağı tarafından desteklenen CAT6 standardı aralarında 10BaseT, 100Base-TX, 1000 Base-T ve 10GBase-T uygulamalarını destekler.

CAT6, yüksek aktarım hızı ve CAT5 ile CAT5e kablolarının aksine çevresinde bulunan yabancı sinyallerden daha az etkilenir. Bu nedenle, CAT6 günümüzde en çok kullanılan internet kablolarından biri olma özelliğine sahiptir.

CAT6 Kablonun Özellikleri Nelerdir?

CAT6 yüksek performans sunan bir kablo türüdür. Özellikle yüksek performans isteyenler CAT6 kablo tercih etmektedir. CAT6 kablo ile 10Gbps’e varan yüksek bir performans elde etmek olasıdır. CAT6 kablodan yüksek performans elde edebilmek için 100 metreden fazla kullanmamak gerekir. 100 metreden fazla kullanıldığı takdirde performans düşüklüğü yaşanabilmektedir.

CAT6 kablonun Ethernet kartı ve modemle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kablo Ethernet kartı ve modem ile uyumlu olmazsa yüksek performans elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

CAT6 Kablo Nerelerde Kullanılır?

CAT6 kablo günümüzde genel olarak internet bağlantısı için tercih edilmektedir. Ancak CAT6 kablo sadece internet bağlantısında değil güvenlik sistemleri ve telefon sistemlerinde de kullanılmaktadır. Günümüzde CAT5 kablolarının kullanıldığı her alanda uyumlu şekilde çalışabilen bu kablo ile yüksek boyutlu hızlara ulaşmak mümkündür.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü