CPU ve GPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

CPU ve GPU Arasındaki Farklar Nelerdir

Bilgisayar ve akıllı telefonlarının olmazsa olmazı CPU (Merkezi İşlem Birimi) ve GPU (Grafik İşlem Birimi) en temel teknolojik bileşenler arasındadır. Her iki işlemci de belli işlemleri yapmakla görevlidir. Bu işlemcileri insan vücuduna benzetilmesi durumunda CPU beyin görevi görürken, GPU ise görüntüyü işleyen organlara benzetilebilir.

Bir bilgisayarda yer alan matematiksel işlemler CPU merkezi işlem biriminde gerçekleşir. GPU adını verdiğimiz grafik işlem biriminde ise daha çok görüntülerin çizimi ve işlenmesi durumu söz konusudur.

Merkezi İşlem Birimi (CPU) Nedir?

CPU yani merkezi işlem birimi akıllı telefonların ve bilgisayarların beyni olarak tanımlanır. Bilgisayar ve telefonların bellek, depolama ve hesaplamalar gibi önemli işlemleri CPU tarafından gerçekleştirilir. Örneğin; bilgisayarı başlattığınız andan itibaren yapılan bütün işlemler CPU tarafından yürütülür.

CPU depolama da dahil olmak üzere tüm donanımın işlenmesinde ve yönetiminde işlev görür. Kendisine verilen talimatları uygulamak için anakart üzerindeki diğer bileşenlere bir nevi emir verir.

Grafik İşlem Birimi (GPU) Nedir?

GPU adını verdiğimiz grafik işlem birimi ise daha çok görüntülerin işlenmesinden sorumludur. Kendisine gönderilen verilerden yararlanarak ekrandaki görüntüyü çizer. Görüntülerin hızlı bir şekilde işlenip ekrana yansıması için GPU olmazsa olmazdır. GPU’lar genel olarak ayrı bir kart olarak bulunuyor ve kendi RAM’lerine sahiptirler.

GPU ve CPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • CPU merkezi işlem birimi, GPU grafik işlem birimidir.
  • CPU her türlü işlemi gerçekleştirebilir. GPU ise daha çok görüntü ve grafik işlemeye yönelik işlemcidir.
  • CPU, GPU’ya göre daha çok bellek kullanır. GPU, ekran kartları ile entegre gelen video RAM’den yararlanır.
  • CPU daha düşük bir gecikmeye sahiptir. GPU ise gecikmelerden daha çok verimliliği amaçlar.
  • CPU’nun işlemci hızı yüksektir. GPU’larda ise işlemci hızı düşüktür.
  • CPU sıralı komut çalıştırmak için tasarlanmıştır. GPU ise paralel komut çalıştırır.
  • Merkezi işlem birimi (CPU), grafik işlem birimine göre daha fazla bellek kullanır.
  • CPU’lar GPU’lara göre daha yavaştır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü