Download ve Upload Hızı Nedir?

Download ve Upload Hızı Nedir

İnternet kullanım şeklinize ve sıklığınıza göre beklentileriniz farklılık gösterir. Özellikle oyun ve online işlemler için internetin hızı ve kalitesi büyük önem taşır. İnternet ortamında video izlerken ya da indirirken önemi artan bazı kavramlar vardır. Bunların başında Download ve Upload kavramları yer alır.

Download hızı, internet üzerinden video izlerken ya da indirme yaparken karşınıza çıkan kavramdır. İnternet ortamında bir şey indirirken karşınıza çıkan hız download kavramını ifade eder. Bu hız, indirdiğiniz verinin saniyede ne kadar indirme hızına sahip olduğunu gösterir. Sürekli video indirmesi gereken kullanıcılar için yüksek indirme hızına sahip internet büyük önem taşır.

Upload hızı ise İngilizce’den gelen “yükleme” kavramı ile karşınıza çıkar. Download, indirdiğiniz verileri ifade ederken, upload bilgisayar ya da telefonunuzdan giden verileri ifade eder. Örneklemek gerekirse WhatsApp üzerinden veri paylaşırken, başka bir sosyal ortama fotoğraf yüklediğinizde upload yapmış olursunuz.

Upload hızı kullandığınız internet sağlayıcısının size sunduğu internet hızını ifade eder. Genel olarak download hızı upload hızından daha yüksektir. Upload hızının düşük olması ticari açıdan bir pazarlama stratejisidir. Upload hızınız dosya yükleme hızını doğrudan etkiler. Bu hız düşük olduğunda paylaşım ya da gönderim yapacağınız anlarda işlemin tamamlanması normalden daha uzun olabilir.

Download hızı megabit cinsinden ölçülerek belirlenir. Fiber optik desteğine sahip internet sağlayıcılarında ise bu hız 1 Gbps’ye kadar çıkmıştır. İnternet kullanım şeklinize ve ihtiyacınıza göre internet hızı tercihleriniz değişiklik gösterebilir. Kullanım şekline göre her internet kullanıcısının beklentisi farklı olabilir. Genel olarak ev ortamı için 24-50 Mbps internet hızı ideal sayılabilir.

Download ve Upload Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet ortamında izlediğiniz her veri için hız faktörü büyük önem taşır. Birçok internet kullanıcısı beklentisine uygun hıza ulaşmak ister. Bunun için download hız testi yaptırabilirsiniz. Download ve upload hızları bağlantınızın cinsine göre değişiklik gösterebilir. İnternetinizin açık olduğu anda internet hız testi yapan siteler üzerinden bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Download ve upload testlerini yapmak için bilgisayarınızda internetin aktif olması gerekir. Kullandığınız internet sağlayıcısına ve ölçüm yaptığınız dönemlere göre internet hızınız değişiklik gösterebilir.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü