Endüstriyel Switch Nedir? Ne İşe Yarar?

Endüstriyel Switch Nedir - Ne İşe Yarar

Ethernet Switch modelleri günümüzde birçok farklı uygulamada tercih ediliyor. Switch türleri otomasyon ve haberleşme alanında kullanım kolaylığı sağlayan ve üzerinde yer alan birçok anahtar ile güvenli olarak ağ paylaşımına olanak sağlayan ağ cihazlarıdır.

Ethernet switch üzerinde birçok porta sahip olan bir network anahtarlama aygıtıdır. Bu portlara bağlı olan aygıtların ağ paylaşımını ve güvenlik erişimlerini yönetmeye yarar. Portlardaki veri erişimini belirlemek mümkündür. Endüstriyel Ethernet Switch aygıtları mobese, otomasyon ve askeri projelerde kullanılır. Bu modeller yönetilebilir ve yönetilemez olarak ikiye ayrılmaktadır.

Switch, gelen verileri birden çok giriş bağlantı noktasından belirli bir çıkış bağlantı noktasına yönlendirerek hedefe götürür. Endüstriyel Ethernet switch ürünleri genel olarak DIN tipi raylara yerleştirilebilecek biçimde tasarlanmıştır. Genellikle soğutması pasif yöntemlerle gerçekleştirilen endüstriyel switch üzerinde fan bulunması gerekmez.

Endüstriyel switch, enerji beslenmesi için genellikle DC beslenme kaynakları tercih edilir. Ethernet anahtarları 9 VDC’den 100 VDC’ye kadar farklı voltajlarla beslenebilirler. Bazı uygulamalarda Ethernet anahtarın iki farklı güç kaynağından beslenmesi gerekebilmektedir.

Yönetilebilir Switch Nedir?

Yönetilebilir switch, endüstriyel uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Konfigürasyon, yönetme ve LAN üzerinden izleme olanağı sağlayan bir Ethernet switch türü olarak tanımlanabilir.  Yönetilebilir switch sistemleri özellikle Ethernet seçenekleri ile değiştirilebilir.

Yönetilebilir Switch sayesinde ağ yönetimi kolaylıkla yapılabilir. VLAN özelliği sayesinde farklı kullanım alanları yaratılabilir. Ancak yönetilemez Ethernet Switch sistemleri daha sınırlı bir yönetim ve ayar olanağı sağlar.  Ancak fiyatı yönetilebilir switch’lere göre daha uygundur.

Yönetilebilir switch modelleri SNMP protokollerini destekleyen yapıdadır. SNMP sayesinde networkler izlenebilir ve müdahale edilebilir.

Yönetilemez Switch Nedir?

Yönetilemez switch modelleri ise daha basit uygulamalar için tercih edilir. Bu switch modelleri herhangi bir konfigürasyona olanak sağlamamaktadır. Yönetilemez switch modellerinde ayrı bir kuruluma ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle, profesyonel olmayan kişiler de sistem içindeki uygulamaya dahil edilebilir.

Genel olarak yönetilemez olan Ethernet switch modelleri, plug ve play şeklinde çalışan yapılardır. Çeşitli markaların yönetilmez anahtarları oldukça basit bir biçimde arayüzü oluşturur. Bununla birlikte izleme ve ayarlama seçenekleri de bulunur.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü