Ethernet Nedir? Longline FTTD Ethernet Avantajları

Ethernet Nedir - Longline FTTD Ethernet Avantajları

Yaşadığımız dijital çağ gereği etrafımızda birçok kablo vardır. Bu kablolar ile sağlanan bağlantılar iletişim ağında ve cihazlar arası koordinasyonun kurulmasında kullanılır. Longline ethernet işte bu ağı sağlayan bir protokoldür diyebiliriz. Temel işlevi iletişimdir.

Yerel ağ bağlantısı asıl olarak LAN, yani Local Area Network diye duyulmuştur. LAN üzerinde genel ağ ile bağlantı kurulur. Ağ çalıştırma özelliği nedeni ile Ethernet kavramı hayatımıza bu kadar yerleşmiş durumdadır. Kontrolünün kolaylıkla sağlanması, hızlı iletişim sağlaması gibi birçok olumlu özelliği de bulunur.

Ethernet Nedir?

Bazen sık sık gördüğüm kavramların adını bilmeyebiliriz. Bu nedenle her güngörmüş olsak bile isim olarak bize yabancı gelebilir. İşte ethernet böyle bir kavramdır. Bilgisayarlardan ve çeşitli cihazlardan uzanan kablolar ile sağlanan ağ bağlantısını hepimiz kullansak da o kablonun içinde ne olduğu ve neresi ile bağlantı kurduğu bize yabancı olabilir.

Bilgisayarın keşfedildiği ilk yılları düşünürseniz veri aktarımının ne kadar zahmetli bir iş olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ethernet varlığı bu zahmeti ortadan kaldırmıştır ve bilgisayarlar arası iletişimi, aradaki mesafeye rağmen çok kolay hale getirmiştir.

LAN teknolojisinin yaygınlaşması ve kullanıcı sayısının artmasıyla farklı türleri çıkmıştır. Bu türlerden bir tanesi de ethernettir. FTTD ethernet kullanımı pratiktir ve maliyeti düşüktür. Bu nedenle LAN teknolojileri arasından en çok tercih edilendir.

Ethernet Nasıl Çalışır?

En yaygın kullanılan kablolu ağ olan ethernet nasıl çalışırmış, birlikte bakalım. Bir kablo üzerinden iletilen sinyaller ile veri aktarımının sağlandığını söyleyebiliriz. Bu sistemde bir bükülü tel çifti ve birde fiber kablo vardır. Ethernet’in ilk ortaya çıkışında iki bilgisayarı birbirine bağlama esasına dayanan çok basit bir mantık kullanılmıştır. Gelişmeler hız kesmeden devam etmiş ve etherneti günümüzdeki kompleks versiyonuna kadar getirmiştir.

Ethernet istasyonları birbirleri ile donanım kabloları üzerinden haberleşir. Bu kablolar ile ayrı ayrı veri paketleri gönderilir ve alınır. Tüm Longline FTTD ethernet kablolarında aynı veri formatı kullanıldığı için birbirleri ile uyumsuzluk yaşamazlar. Bağlantı konusunda herhangi bir sıkıntı olmadan veri alışverişi yapılır ve bu şekilde haberleşme sağlanır.

Ethernet Avantajları

LAN türleri içerisinde en yaygın kullanım alanına sahip olanın ethernet olduğundan söz etmiştik. İşte bu kadar yaygın olmasının sebebi çeşitli avantajlarının bulunmasıdır. Öncelikle maliyeti oldukça düşüktür. Ağ kabloları oldukça düşük bütçeler ayrılarak döşenir ve sorunsuz bir şekilde uzun süre kullanılır. Diğer bir avantajı ise yüksek güvenilirliktir. Ağ üzerinden güvenli bir şekilde veri alışverişi yapılabilir.

Ethernet ile noktadan direkt olarak noktaya ağ yönetimi imkânı vardır. Bunun yanında arıza bulma işi kolaydır. Mevcut arızalar gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kolaylıkla giderilebilir. Bu gibi avantajları ile LAN bağlantıları arasında öne çıkmış ve tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan ağ bağlantısı haline gelmiştir.

https://www.longlinestore.com

Menü