Evdeki Wi-Fi Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

Evdeki Wi-Fi Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

Wi-Fi birden farklı ağın bir yerden yararlanmasını sağlayan geniş ölçekli bir hizmet sistemidir. Özellikle ev ortamında daha hızlı ve ekonomik çözümler için Wi-Fi desteği alınır.

Günlük hayatınıza kolaylık katan Wi-Fi’ler, aynı zamanda bazı güvenlik açıklarını da beraberinde getirir. Evinizdeki Wi-Fi’nin güvenliğini sağlamak için uygulayabileceğiniz birden farklı ve kolay yöntem vardır.

Kablosuz Ağ Bağlantısının Adını Değiştirin

Genel olarak tüm Wi-Fi sağlayıcıları standart bir SSID ismi ile kullanıcıya sunulur. Bu ismi değiştirerek güvenliğin ilk adımını atabilirsiniz. Wi-Fi adını değiştirerek siber saldıralara karşı savunma sağlayabilirsiniz.

WPS Ayarını Kapatın

Wi-Fi sağlayıcılar WPS ayarı ile birlikte size sunulur. Wi-Fi kullanımına bir an önce başlamak istediğiniz anlarda bu ayarı gözden kaçırabilirsiniz. Modemi ilk kurduğunuz sırada WPS ayarını kapatarak olası tehlikelere karşı önlem alabilirsiniz.

Kablosuz Ağınıza Güçlü Bir Şifre Oluşturun

Kablosuz ağlar size ulaştığında belli bir şifre ile gelir. Belli bir sisteme göre belirlenen bu modem şifrelerinin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak standart olarak sunulan şifreler siber saldırılar için zayıf kalabilir.

Saldırganların işini kolaylaştıran zayıf şifreleri değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Mevcut şifre yerine güçlü ve tahmin edilmesi zor şifreler oluşturmak için farklı seçenekler tercih etmenizde fayda var. Özellikle büyük, küçük harf, sayı ve özel karakterlerin bir arada kullanıldığı şifrelerle Wi-Fi’nizi güçlendirebilirsiniz.

Wi-Fi Şifrenizi Ev Dışında Paylaşmayın

Ev ortamında Wi-Fi kullanırken gleen misafirler ve komşular sizden internet desteği isteyebilir. Kablosuz ağ şifrenizi ev dışındaki yakınlarınızla paylaşmak belli başlı güvenlik riklerini beraberinde getirir. Wi-Fi’nize bağlanan cihazlar yoluyla gelen virüsler siber sardırılara zemin hazırlayabilir. Daha güvenli bir kablosuz ağ deneyimi için ev dışında kimse ile Wi-Fi şifrenizi paylaşmayın.

Kullanmadığınız Anlarda Wi-Fi’yi Kapatın

Güni içinde evde olmadığınız halde çoğu zaman Wi-Fi’ler açık kalır. Özellikle kısa ve uzun süreli tatillerde kablosuz ağ bağlantısının fişini çekmeniz gerekir. Siber saldırganlar çeşitli metodlarla şifrenizi kırmak için farklı yollar dener. Evde olmadığınız anlarda böyle bir saldırı ile karşılaşmanız onlar için avantaj sağlayabilir. Bu nedenle evde olmadığınız anlarda modemi kapatarak dışarı çıkabilirsiniz.

Güncel Cihaz Yazılımları Kullanın

Kablosuz ağ bağlantısı kullanırken güncel yazılım ve donanımlardan destek almanız daha güvenilir bir deneyim elde etmenizi sağlar. Özellikle kablosuz ağ geçidi sağlayan cihazlara ait sürümleri güncel tutmak güvenliğiniz açısından büyük önem taşır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü