FBT Splitter Nedir?

FBT Splitter Nedir

FBT Splitter, “düzlemsel dalga kılavuzu ayırıcı olarak adlandırılır. FBT ayırıcılar ile bir ya da iki ışık ışınını daha fazla ışına bölmek mümkündür. FBT splitter sayesinde birden fazla fiber arasında ışın dağıtımı sağlayabilirsiniz. Bu sistemde ana dağıtım çerçevesi ve terminal ekipmanının bağlanmasını sağlamak için birden farklı giriş seçeneği sunulur.

FBT splitter yüksek stabilite ve güvenilirlik desteği ile karşınıza çıkar. Fiber PLC ayırıcılar ile düşük maliyetli bir ışık dağıtımı elde edersiniz. FBT ayırıcılar genelde PLC ayırıcılardan daha az bölme oranına sahiptir. FBT ayırıcılar çelik, elyaf, sıcak yatakhane gibi kolay elde edilebilen malzemelerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Bu bağlantı sisteminde fiber optik çalışma şekli karşınıza çıkar. Bu sayede iki ya da daha fazla fiber arasında dağıtım sağlayan pasif bir cihaz deneyimine ulaşırsınız. Genel olarak FBT splitteri diğerlerinden ayıran bazı belirgin özellikler vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • FBT splitterin çalışma dalga boyu: 1310 nm, 1550 nm, 850 nm şeklindedir.
  • Bu bağlantı sisteminde kişiselleştirilebilir bir bölünme oranı sunulur. Buna göre; 1:3, 1:7, 1:11 şeklinde özel oranlar mevcuttur.
  • FBT ayırıcıların şube başına zayıflama asimetrisi, özelleştirilmiş boyut seçeneği ile karşınıza çıkar.
  • Giriş ve çıkışlarda maksimum 32 fiber çıkışı kullanılır.
  • Genel olarak FBT ayırıcılar bir ya da iki girişli hali ile satışa sunulur.

FBT Splitter’in Performansını Etkileyen Faktörler

Bölünme Oranı

Bölünme oranı fiber ayırıcının çıkış bağlantı noktasının gücü olarak ifade edilir. Bu oran fiber optik ayırıcısının, ayrılma oranına eşit bir şekilde dağıtılır. Bunun yanı sıra kaynaştırılmış konik ışın ayırıcısında bu oran eşit bir şekilde dağılmayabilir.

Geri Dönüş Kaybı

FBT splitterde karşınıza çıkan geri dönüş kaybı, yansıma kaybı olarak isimlendirilir. Bu durum çoğunlukla fiber ya da iletim hattında ortaya çıkan süreksizlik nedeniyle oluşur. Buna göre geri dönüş kaybı, yansıtılan ya da geri dönen optik sinyalde oluşan güç kaybını ifade eder.

Geri dönüş kaybı arttıkça FBT ayırıcı da bu durumdan doğrudan etkilenir. Bu kayba bağlı olarak meydana gelen olumsuzlukları en aza indirmek için, yansıyan ışığın kaynağını ve sistem üzerindeki etkiyi azaltmak gerekir.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü