Fiber İnternet ile ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fiber İnternet ile ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar Nelerdir

Günlük hayatta birçok işlem için internete ihtiyaç duyan kullanıcılar fiber desteği ile daha hızlı bir deneyim elde etmek ister. Fiber internet, fiber kablolar aracılığı ile size ulaşan ve hızlı bir erişim sunan sistemin adıdır.

Fiber optik kablonun içerisinde yer alan cam sayesinde ışık daha kolay bir şekilde yön bulur. Fiber yöntemi diğerlerinden ayıran en önemli detay, kabloların elektrik değil ışık sinyalleri aracılığı ile veri göndermesidir.

Fiber optik kablolar; çekirdek, cam kılıf ve plastik koruyucu kılıflardan oluşur. Fiberde yer alan çekirdek ışığı geçiren bölüm olduğu için büyük önem taşır. Bu çekirdekli yapı oldukça ince bir şekilde tasarlanır. Son yıllarda kullanımı artan fiber internet bağlantısını aktif hale getirmek için haberleşme teçhizatı ya da yama panelleri kullanılır.

Bir diğer internet kullanım şekli sunan ADSL’nin alt yapısında bakır kabloların yer aldığı bir internet sistemi vardır. ADSL internet sisteminde en fazla 16 Mbps oranına kadat bant genişliği sağlanır. ADSL internet yönteminden verim elde etmek için ana santrale kısa mesafede ya da en fazla 4 km uzaklıkta yer almanız gerekir. ADSL’de kablolar bağlantı merkezinden uzaklaştıkça elde edeceğiniz hız da azalır.

VDSL, yüksek hızda internet sunan ve dijital aboneli hat sisteminin adıdır. VDSL kullanıcıları santrale yakın olduğu ölçüde daha hızlı bir bant genişliğini deneyimler.

Genel olarak ADSL ve VDSL internet sisteminde aynı bakır kablolardan yardım alınır. Kablo yapısı aynı olan bu internetleri birbirinden ayıran en temel faktör ise hızlarıdır. ADSL, santralden 4 km uzaklığı aşan kullanıcılara daha düşük internet genişliği sunar. VDSL sisteminde ise santrale yakın olan internet kullanıcıları 100 Mbps kadar yükselebilen hızlı internet erişimini deneyimler.

ADSL internet sistemini birçok yerde kolayca bulabilirsiniz. VDSL’yi bulmak ise ADSL’ye kıyasla daha zordur. Bulunduğunuz bölgede ya da yeni taşınacağınız yerde yeni bir internet almadan önce bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle internet almadan önce VDSL için sorgulama yaptırabilirsiniz.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü