Fiber İnternet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Fiber İnternet Nedir - Özellikleri Nelerdir

İnternet çağında hız her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Teknoloji şirketleri hız konusunda birbirleriyle yarışırlarken, internet hızının da bu hıza ulaşması gerekiyor. Fiber İnternet teknolojisi olarak adlandırdığımız bu sistem de teknolojide yeni bir çağın başladığı bir döneme işaret ediyor. Peki, fiber internet teknolojisi nedir? Özellikleri nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet, fiber optik kablolar aracılığıyla sağlanan internet erişim sistemi olarak tanımlanabilir. Veriler, geleneksel kablolar yerine cam ya da plastik fiber kablolar aracılığıyla iletiliyor. Geleneksel kablolardaki gibi elektrik yerine ışığı iletmekte olan kablolar sayesinde çok daha yüksek veri, çok daha kısa sürede taşınabiliyor. Fiber optik kablolar sayesinde internetin hızı da artıyor. Dünyanın en hızlı interneti olarak belirtilen fiber internet, ışık hızında veri aktarımı sağlıyor.

Fiber optik kabloların geleneksel kablolara oranla daha az maliyetli olması, daha dayanıklı olması ve daha hızlı sürede daha çok veri taşıması fiber interneti daha çekici kılıyor. Fiber optik kablolar, herhangi bir bilginin dışarı aktarılması veya bir müdahalenin mümkün olmaması nedeniyle daha güvenilir veri aktarımı sağlıyor.  Metal kablolar elektriksel etkilere daha fazla maruz kalırken, fiber optiklerin bu tür etkilere maruz kalmaması da olası riskleri ortadan kaldırıyor. Ayrıca, fiber optik kablolarda daha temiz bir sinyal alışverişi sağlanır.

Fiberden Önce ADSL

Fiber internet teknolojisi telefon kablolarının kullanılmadığı bunun yerine fiber optik kabloların kullanıldığı bir sistemdir. Ancak ADSL, telefon kabloları üzerinden bağlantı gerçekleştirdiklerinden ve geleneksel bakır tel ile veri alışverişi sağladıklarından yüksek internet hızına erişemiyor. ADSL hizmetinin verildiği mesafe ise internet hızını doğrudan etkileyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hizmetin verildiği mesafeye uzaklık sebebiyle maksimum internet hızına erişilemiyor.  Yeni nesil fiber internet bu tür sorunları ortadan kaldırarak kullanıcılara yüksek hızda internet sağlayarak, internette yaşanan sorunları da ortadan kaldıran bir sistem olarak tasarlanmış.

Fiber İnternetin Sunduğu İmkanlar ve Avantajları

Dünyada modern ülkelerin neredeyse tamamında kullanılan fiber internet teknolojisi, kullanıcılarına 1.000 megabite varan hızlarda internet kullanım imkanı sunuyor.  Bu yüksek hız teknolojisinin ülkemizde de yaygınlaşması ile kullanıcılar için yepyeni bir dönem desek yanlış olmaz.

Erişim fiber optik kablolar aracılığıyla sağlandığı için öncelikle fiber kablo altyapısının oluşturulması gerekiyor. Bu işlem, ülkemizde birçok noktada oluşturulan fakat yaygınlaşmaya başlayan bir ağ sistemi. Altyapının yakın zamanda tamamlanması ve ülkemizde bu hizmetin geniş kitleler tarafından kullanılması hedefleniyor.

Türkiye’de fiber internet ilk kez Türk Telekom tarafından geliştirildi. Türk Telekom ilk dönemlerde yalnızca ticari müşteriler için bu hizmeti sunarken son zamanlarda fiber internetin geniş kitlelere ulaşması için çalışmalar sürdürülüyor. Fiber kabloların döşenmesiyle Türkiye’nin farklı noktalarına fiber internet teknolojisi ulaştırılıyor.

Şu anda Türkiye’de birçok noktaya fiber internet altyapısı götürülmüş durumda ve daha fazla kullanıcıya ulaşması için yoğun bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor.

Fiber teknoloji için gerekli olan fiber optik kablo ve media converter ürünleri ile ilgili ürünleri  http://longlinenetwork.com/ adresinden ziyaret edip inceleyebilirsiniz.

Menü