Fiber Optik Kablo Kullanmanın Avantajı

Fiber Optik Kablo Kullanmanın Avantajı

Son dönemlerde elektronik olarak iletişim endüstrisinde çok sayıda önemli ve büyük değişimler meydana gelmiştir. Veri, görüntü ve ses gibi iletişiminde büyük bir artış, daha geniş kapasiteli ve ekonomik iletişim sistemlerine talepte büyük artışa sebebiyet vermiştir. Dünya’da mikrodalga sistemlerin maksimum bir kapasiteye ulaşmış bulunduğundan; uydu sistemleri fazla olan bu talebe karşılık anca geçici bir rahatlık getirebilmektedir.

Geniş bir alanda cevap verebilmek ve iyi bir kalitede hizmet sağlanabilecek bir ekonomik iletişim sistemi gereklidir. Bunun için bilgilerin taşınmasında ışık aracılığıyla sağlanması birçok insan için oldukça ilgi görülmektedir. Bundan dolayı, bu dönemin gelişmiş laboratuvarlarında, bir ışık dalgasıyla bir kaynaktan diğer kaynağa gönderilmesi için cam ve fiber kabloların kullanılan sistem hakkında araştırmalar yapılmaktadır.  Fiber optik ile bilgi taşıyan iletişim sistemine ‘fiber optik sistemler’ denir.

Fiber Optik Kabloları Diğer Kablolardan Özellikleri

Fiber optik kabloları diğer kablolara göre çok bant genişliği sağladığı gibi daha fazla bilgi taşınmasını sağlar. Bununla birlikte fiber optik kablosunun hızı diğer kablo türlerinden oldukça hızlıdır.

Sinyal kaybı diğer kablo türlerine göre de oldukça düşük olduğundan, daha hızlı ve daha uzun mesafelerde veri aktarımı yapılmaktadır. Ayrıca aktarma yaparken yükseltici cihaz olmadan da 2 km’ye kadar çıkılabildiği görülmüştür.

Fiber optik kablolar yerel alan ağlarında 10/100/155/1000 Mbps taşıyabilme özelliği vardır. Aynı zamanda fiber optik kablolar enerji yaymadıkları için parazit veya gürültü oluşturamaz. Sebebiyse fiber optik kablolar ışık aktardığı içindir. Bununla beraber fiber optik kablolar enerji yaymadıkları için diğer iletişim sistemlere girişime yol açamazlar.

Fiber Optik Kablo Çözümleri için : https://www.longlinenetwork.com/fiber-optic-cable/

Fiber Optik Kabloların İzolasyon Özellikleri

Fiber optik kablolar, aşındırıcı gaz ve sıvılardan daha az etki ettikleri gibi, fiziksel bir kuvvet uygulanmadığı takdirde sağlam bir izolasyona sahiptir. +110oC -40oC’de, su altı, yer altı, nemli yerler ve beton içi gibi yerlerde oldukça dayanıklıdır.

Fiber optik kablolar, metalik kablolara göre daha küçük ve hafiftirler. Metalik kablolar; kapasistans ve indüktans meydana gelmesiyle, bant genişliklerini sınırlayarak alçak geçiren filtreler gibi hareket etmesini sağlar. Fiber optik kabloların daha az saklama alanı getirir ve çokta hafiftirler.

https://www.longlinenetwork.com

Menü