Fiber Optik Kablo Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Fiber Optik Kablo Seçimi Nasıl Olmalıdır

Bilişim teknolojilerinin hızlı bir dönüşüm yaşadığı günümüzde hız kavramı oldukça önem kazandı. Hayatın her alanında hıza önem veriyor, işlerimizi en hızlı şekilde çözebilmenin yollarını arıyoruz. Özellikle bilişim teknolojilerinde kritik öneme sahip hızı artırmak için çeşitli yollar tercih ediyoruz. Fiber optik kablolar da hızı artırmak amacıyla başvurulan yöntemlerden biridir.

Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablo içerisinde cam bulunan ve içinden geçen ışığa yön verebilen kablolardır. Fiber optik kablolar yüksek değerlerde veri aktarımı gerçekleştirir. Veri transferi ve iletişimde tercih edilen fiber optik kablonun boyutu oldukça küçüktür. Fiber optik kablo, bilgileri iletebilmek amacıyla elektrik akımı yerine ışık darbelerinden yararlanır. Metal kablolar gibi elektromanyetikten etkilenmeyen fiber optik kablolar birçok alıcıyla etkileşim kurabilmektedir.

Fiber optik kablolar hem telekomünikasyonda hem de veri iletme sistemlerinde kullanılmaktadır. Fiber optik kablolar; haberleşme sektörü, havacılık, demir yolu sinyalizasyonu ve elektrifikasyonu, trafik kontrolü, reklam panoları, elektronik aygıtların bağlantısı, binalar ve nükleer enerji santrallerinde tercih edilmektedir.

Fiber optik kablolar büyük bant genişliği sağlar ve iletim hızını artırır. Fiber optik kablo ince ve hafif yapıdadır. Bundan dolayı, kurulumu kolaylıkla yapılabilmektedir. Diğer veri taşıma ve transfer yöntemlerine göre daha yüksek taşıma kapasitesine sahiptir. Kullanım açısından uzun ömürlüdür. Fiber optik kablonun kılıf ve zırh ile korunması kullanım ömrü açısından önemli bir etkendir.

Fiber Optik Kablo Seçimi

Fiber optik kablo seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri güvenilir bir satıcıdan almaktır. Fiber optik kablo bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle talep gören bir cihaz olduğu için birçok firma bu sektörde üretim yapmaktadır. Bazı firmalar kalitesiz ürünlerle piyasada yer almaktadır.

Bu firmalardan alışveriş yapan tüketiciler mağdur olabilmektedir. Bu nedenle, kaliteli ürün alabilmek amacıyla piyasada araştırma yapmak ve güvenilir firmalardan seçim yapmak oldukça önemlidir.

Firmanın bu konudaki üretiminde bulundurması gereken sertifikalara sahip olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Üreticinin kalifikasyonu mutlaka incelenmelidir. Büyük kablo üreticilerinin bu alanda sahip olduğu sertifikalar bulunmaktadır. Bunlardan biri, ISO9001 Kalite Sistem Belgesidir. Kullanıcılar alacakları ürün için ilgili firmaya mutlaka bu belgeye sahip olup olmadıklarını sormalıdır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü