Fiber Optik Patch Cord Nedir?

Fiber Optik Patch Cord Nedir

Fiber optik patch cord olarak da geçen fiber optik patch kablo, telekomünikasyon ve veri iletişimini alanlarını kapsayan uygulamalarda yoğun bir şekilde kullanılan kablo türüdür. Yüksek hıza olan ihtiyaçlar arttıkça ve ağlar çoğaldıkça fiber optik patch kablo kullanımı da bununla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Fiber Patch Kablosu

Genelde fiber optik patch kablo veya optik jumper olarak isimlendirilen fiber optik patch cord, her bir uçta fiber optik konnektörler (LC, SC, MTRJ, ST vs) ile sonlandırılmış belli uzunluklarda bulunan fiber optik kablolardır. Konnektörler, fiber optik patch cordun optik bir switch veya başka bir telekomünikasyon/bilgisayar cihazına hızla bağlanılmasına izin vermektedir. Fiber patch kablosu, sunucu odalarında veya sistem odalarında olduğu gibi iç mekan kullanımında da çok önemli bir konuma sahiptir. Mükemmel güvenilirlik, üstün uyarlanabilirlik ve gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip fiber patch kablolar, geleneksel bakır kabloların ulaşamadığı uygulamalara ulaşma konusundan en iyi tercihler arasındadır.

Fiber Patch Cord Tipleri Nedir?

Fiber patch kablolar, fiber kablo modu, iletim modu, dış kılıf tipi, konnektör tipi ve polising türü gibi farklı standartlara göre çok çeşitli türlere göre sıralanabilmektedir.

Fiber Kablo Modu

Single mod fiberler (OS1, OS2) sarı renkte, multimod fiber renkli portakal renginde (OM1, OM2), (OM3, OM4) aqua renginde ve (OM5) yeşil kireç rengindedir.

Single mod fiber patch kablolar (SMF) sadece bir iletim moduna izin veren 8-10 µm’lik bir çaptadır. Böylece düşük zayıflama ile sinyalleri çok yüksek hızlarda taşıyabilmesi kolaylaşmaktadır. Single modlu fiber optik patch kablolar yüksek veri hızları ile uzun mesafe iletimi için en ideal seçimler arasındadır. Multimodlu fiber patch kablolar (MMF), birden fazla iletim modunu taşıyabilecek şekilde daha büyük çapa (50 µm ve 62.5 µm) sahiptirler. Yaygın olarak, masaüstüne ya da patch paneline kadar olan fiber, kısa mesafeler için kullanılabilmektedirler.

Aktarım Modu

Aktarım modu için, tek yönlü ve çift yönlü fiber optik patch kablosu vardır. Simplex fiber patch cordun her ucunda bir fiber ve bir konnektör bulunurken, dupleks fiber patch cordun her iki ucunda iki fiber ve iki konnektör bulunur. Her fiber “A” veya “B” olarak işaretlenir ya da polariteyi işaretlemek için farklı renkte konnektör çizmeleri kullanılır.

Dış Kılıf Tipi

PVC ve LSZH, fiber patch cordun kılıf malzemesini tanımlamak için kullanılmaktadır. PVC fiber patch kablolar çok yumuşak bir yapıya sahiptir, LSZH patch kablolar ise yandığında toksik duman yaymayan alev geciktirici bileşik içerdiğinden daha sert bir yapıya sahiplerdir. PVC fiber optik patch cord genellikle kablolama merkezinden yatay çalışmalarda kullanılırken binadaki katlar arasında LSZH kablosu tercih edilir.

Konektör Tipi

Kullanılan fiber konnektör tipine göre (LC, SC, ST vb.) kategorize edilmektedir. İki ucu da farklı veya aynı konnektör çeşidi ile kullanılabilmektedir.

Polising Türü

Fiber optik konnektörler, arka yansımayı en aza indirmek için farklı şekillere göre tasarlanmış ve ince bir şekilde zımparalanmışlardır buna polisingleştirme denir. Bu single modlu uygulamalarda ayrıca önemlidir. Bu konnektörler polising tiplerine göre, PC / APC / UPC olarak ayrıştırılabilmektedir.

https://www.longlinenetwork.com

Menü