Fiber Optik Patch Kablo Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fiber Optik Patch Kablo Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Fiber optik cord telekomünikasyon ve veri iletişimini kapsayan uygulamalarda çokça kullanılan optik bir kablodur. Yüksek hızlara ihtiyaç olan ağlar arttıkça fiber optik patch kablo kullanımı da artış göstermektedir. Fiber optik patch kablonun özelliklerini ve seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

Fiber Patch Kablo Nedir?

Genel olarak patch kablo veya optik jumper olarak adlandırılan fiber patch cord, her bir uçta fiber optik konektörler (LC, SC, MTRJ, ST ve benzeri) ile sonlandırılmış belli uzunluklarda fiber optik kablodur. Konektörler, fiber optik patch çordun optik bir switch veya başka bir telekomünikasyon veya bilgisayar cihazlarına hızla bağlanmasına izin verir.

Fiber patch kablosu, sunucu odalarında veya sistem odalarında olduğu gibi iç mekân kullanımında da yararlanılan bir kablo çeşididir. Gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olması ve uyarlanabilir özelliğine sahip fiber patch kablolar, geleneksel bakır kablolara görece çok daha kullanışlı ve güvenilirdir.

Komplike olmayan, sağlam, çok yönlü ve kullanışlı özelliğe sahip fiber patch kablolar, kullanıma hazır, standart yapılandırmalarda ve özel olarak tasarlanmış kurulumlarda günlük kullanımın zorluklarına dayanacak şekilde sağlam bir şekilde tasarlanmıştır.

Fiber optik kablolar, yüksek kırılma indisine sahip bir çekirdekten yapılır. Düşük kırılma indisine sahip bir kırılma indisine sahip bir kaplama ile çevrili olan kablolar, aramid ipliklerle çevrilidir ve koruyucu bir kılıfla çevrelenir. Çekirdeğin saydamlığı, optik sinyallerin çok uzak mesafelere çok az kayba uğramasına izin verir. Koruyucu aramid iplikleri ve dış kılıf, çekirdeğe ve kaplamaya verilen fiziksel hasarı en aza indirir.

Fiber Optik Patch Kablo Türler Nelerdir?

Fiber patch cord giderek artan bant genişliği ihtiyaçlarına ayak uydurmak amacıyla sürekli olarak gelişim göstermektedir. Fiber optik patch kablolar, fiber kablo kipine, kablo yapısına, konnektör tiplerine, konnektör parlatma tiplerine ve kablo boyutlarına bağlı olarak farklı tiplere ayrılabilirler.

Tek Modlu Fiber Patch Kablolar

Tek modlu fiber optik patch kablolar, 9/125 mikron toplu tek modlu fiber kablo ve her iki uçta da tek modlu fiber optik konnektörler kullanır. Tek modlu fiber optik kablo kılıfı rengi genellikle sarıdır.

Çok Modlu Fiber Patch Kablolar

Çok modlu fiber optik patch kablolar, 62.5 / 125 mikron veya 50/125 mikron toplu çok modlu fiber kablo kullanır ve her iki uçta da çok modlu fiber optik konektörlerle sonlandırılır. Çok modlu fiber optik kablo kılıfı rengi genellikle turuncudur.

10 Gig Çok Modlu Fiber Patch Kablolar

10 Gig çok modlu fiber kablolar, 850 mm VCSEL lazer tabanlı 10 Gig Ethernet için optimize edilmiş 50/125 mikron fiber özel olarak tasarlanmıştır. Mevcut ağ ekipmanlarıyla geriye dönük uyumludur ve geleneksel 62.5 /125 çok modlu fiberlerin bant genişliğinin üç katına kadar sağlarlar. 10 Gigabit, 850nm Dikey Boşluklu Yüzey Yayan Lazerler (VCSEL) kullanılarak 300 metreye kadar mesafeler için derecelendirilmiştir. 10 Gig fiber optik kablo ceketi genellikle aquadır.

https://www.longlinenetwork.com

Menü