Fiber Optikte FTTB ve FTTC Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fiber Optikte FTTB ve FTTC Arasındaki Farklar Nelerdir

İnternet kullanımında bağlantıya izin veren farklı cihazlar ve teknolojiler kullanılıyor. Net arama, kullanım hizmetleri ve platformlarda gezinme imkanı sunan fiber teknolojiler bulunuyor. Fiber teknolojisinin dört türü mevcuttur. FTTN, FTTC, FTTB ve FTTH’dır. Fiber optikte FTTP ve FTTC arasındaki farkları şu şekilde açıklayabiliriz.

FTTB

Erişim şebekesinde eve veya binaya kadar F/O kabloların kullanıldığı yeni nesil teknolojidir. Fiberin bulunduğunuz binaya çekilmesi ve genellikle eve kadar UTP kablo çekilmesine FTTB denir.

Apartmanın altına Fiber Router konur ve cihaza apartmanın ortak elektrik hattından elektrik devresi çekilir. Buradan gelen UTP kablosu modemin WAN kısmına bağlanır.

FTTC

Fiber hattın mahalleye çekilmesi ve bu hattın VDSL telefon kablosu ya da UTP Ethernet kablosu dağıtılmasına FTTC denir. Genel olarak dağıtımı kolay ve ucuzdur. Sokakta bulunan binaların telefon hatlarının toplandığı kabinenin üzerine eklene xDSL modülü ile hızlı çözüm üretilir. VDSL 2 ile maksimum 100 Megabit indirme hızına ulaşılır.

FTTB ile FTTC Arasındaki Farklar

FTTP’den farklı olarak FTTC’nin maliyeti daha düşüktür. Doğrudan nihai alıcıya gitmediğini ancak telekomünikasyon kabini daha sonra evlere, binalara, işletmelere dağıtılıyor.

FTTC’nin kurulumu daha kolaydır. FTTC bakır kablo ve fiber optik arasında bir karışım olduğu söylenebilir. FTTC, FTTP’nin aksine sınırlı bant genişliği sağlar. Kurulumu tamamlama süresi daha kısadır.

FTTP, FTTC’ye göre daha yüksek maliyet gerektirir. Daha yüksek kalite olduğu için daha maliyetlidir ve doğrudan alıcıya ulaşır. FTTP teknolojisi daha karmaşık bir altyapıya sahiptir. Kurulum süresi daha uzundur.

https://www.longlinenetwork.com

Menü