HDMI Kablo Nedir? HDMI Kablo Ne İşe Yarar?

HDMI Kablo Nedir - HDMI Kablo Ne İşe Yarar

HDMI (High Definition Multimedia Interface), ses (audio) ve görüntü (video) verilerinin dijital olarak aktarılabilmesi için üretilen bir kablo türüdür. HDMI, görüntünün yanı sıra ses aktarmada da kullanılabilir.

HDMI, Blu-ray, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları, uyumlu ses ve görüntü aygıtlarına bağlamaktadır. HDMI’ın en önemli özelliği, herhangi bir görüntü ya da sesi olduğu gibi aktarmasıdır. Bu nedenle, HDMI kabloları oldukça yüksek değerde veri iletimini sağlamaktadır. Bu kablolar yapısal açıdan farklı özellikte üretilmişlerdir.

HDMI kablo standart, gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasını destekler. Veriler bir dekoder ile sıkıştırılmamış video olarak HDMI çıkışına yönlendirilir.

HDMI Kablo Türleri

HDMI kabloların değişik versiyonları mevcuttur. HDMI 1.0, HDMI 1.1, HDMI 1.2, HDMI 1,3 ve HDMI 1,4, çeşitli HDMI kablo versiyonlarıdır. HDMI 1.4, HDMI 1.4a, HDMI 2 ve 2a HDMI kabloları içerisinde en yüksek seviyede aktarım yapan ve 4Kx2K çözünürlük Audio Return Channel (ARC), Stereoscopic 3D over HDMI ve Ethernet kanalı özelliğini destekleyen versiyondur. Kabloların üzerinde hangi versiyon olduğu yer almaktadır.

HDMI kablo bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı, HD-DVD disk çalar gibi cihazlara bağlanarak kullanılır. Bu aygıtların değişik HDMI giriş türleri bulunmaktadır. Bu türlerden en yaygın olanları; HDMI Type A – Standart, HDMI Type C – Mini HDMI, HDMI Type D – Mikro HDMI en çok kullanılan türlerdir.

HDMI Type A – Standart

HDMI-A Standart kablo türü günümüzde en yaygın olarak kullanılan kablo çeşididir. Görüntü ve ses verilerini aktarmak için kablo ucunda 19 pin yer almaktadır. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda, oyun konsollarında ve televizyonlarda kullanılır. Standart HDMI girişi olan cihazın boyutu 13.9 x 4.45 mm’dir.

HDMI Type C – Mini HDMI

Genellikle video kayıt cihazlarında, DSLR kameralarda ve tablette faydalanılmaktadır. Standart Type A’ya göre boyutları çok küçüktür.

HDMI Type D – Mikro HDMI

Genellikle cep telefonuna benzer özellikte taşınabilir aygıtlarda yararlanılmaktadır. Standart Type C’ye göre boyutları oldukça küçüktür.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü