Host Bus Adapter Nedir? Ne İşe Yarar?

Host Bus Adapter Nedir - Ne İşe Yarar

Host Bus Adapter, sunucuların depolama birimlerine fiber hızla bağlanmasını sağlayan kart görevi görür. HBA olarak kısaltılan Host Bus Adapter, disk erişimi için kullanılan SCSI-3 protokolünü dönüştürmede kullanılır. Host Bus Adapter, ethernet kartının sahip olduğu MAC adresi gibi üzerinde bir adres bulunduran bir sisteme sahiptir.

HBA kartlarını kullanarak sunuculara harici disk üniteleri ve yedekleme üniteleri eklenebilir. Disk ünitesi sizin sunucunuza bağlı olmasa dahi HBA üzerinden fiziksel depolama aygıtı gibi kullanılabilir. Bu sayede, ilgili firmalardan storage kiralayıp HBA kartı ile veri depolayabilir ve alan genişletme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük verileri saklamak ve yedeklemek için her kullanıcı farklı yöntemlere başvurur. Depolanacak olan verinin niteliği ve çoklu gibi detaylara bağlı olarak size en uygun yönteme ulaşmak isteyebilirsiniz. HBA kartlarının SCSI-3 ve iSCSI protokolünü destekleyen modelleri ile büyük verileri hızlı ve sorunsuz bir şekilde aktarabilirsiniz.

Host Bus Adapter Çeşitleri Neler?

Host Bus Adapter, Türkçe anlamı ile veri yolu bağdaştırıcısı olarak bilinir. Bilgisayar ve veri depolama işlemleri ile ilgilenen kullanıcılar için HBA büyük bir öneme sahiptir. Kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak HBA satın alırken birçok kullanıcı en uygun türe ulaşmak ister. Disk erişimi için kullanılan Host Bus Adapter, SCSI-3 protokolünü dönüştüren bir PCI kart olarak bilinir.

Host Bus Adapter, harici disk üniteleri ile serverler arasında çok yüksek hızda okuma ve yazma işleminin gerçekleşmesini sağlar. Genel olarak, HBA fiber portlar üzerinde standart olarak yer alan bir sistemdir. Host Bus Adapter, SCSI ve FC olmak üzere iki farklı şekilde karşınıza çıkar.

Her iki HBA sistemi de farklı alanlarda kullanım için tasarlanmıştır. Buna göre, SCSI ile aktarılan verileri yedekleme yapabilirsiniz. Yaptığınız storage işlemlerinde ise FC HBA kart sistemi kullanılır.

HBA’ ya duyulan ihtiyaca bağlı olarak kullanımınıza en uygun SCSI ve FC kartlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Her kullanıcının HBA için ayırdığı bütçe farklı olabilir. İkinci el seçeneği sunan HBA ile uygun fiyatlı çözümlere ulaşabilirsiniz.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü