Hub ve Switch Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hub ve Switch Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hub ve Switch, bilgisayarların birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan cihazlar olarak bilinir. Switch cihazı bir başka deyişle anahtar cihazı anlamına da gelir.

Switch, veri aktarılan bilgisayar ile veriyi alan bilgisayar arasında iletişim kurulmasını sağlar. MAC adreslerini bilen Switch’ler verileri portlar aracılığı ile aktarmak istediğiniz bilgisayara kolayca aktarmanızı sağlar. Switch kullanılarak yapılan bir veri alışverişinde, verinin ulaştığı kaynak Switch olur.

Hub, birbirine bağlı cihazlar arasında veri iletişimi sağlayan ve yönetimsel özellikleri bulunmayan ağ bağlantı cihazlarına verilen isimdir. Aynı ağ üzerindeki iki bilgisayar veri alışverişi yapmak istediğinde, bu veriyi Hub’a göndermiş olur.

Hub, alıcı ayrımı yapmaksızın ona gelen tüm verileri ağdaki cihazlara iletir. Bu aşamada sadece alıcı olarak seçilen cihaz Hub cihazı, verinin tamamını aynı ağ üzerindeki tüm bilgisayarlara iletir. Bu nedenle trafik yoğunluğu arttığı için performansta düşüş görülür. Hub cihazı genel olarak tek bir işleme odaklanabilir. Bu durumda Hub cihazı ile ya veri alabilir ya da veri gönderebilirsiniz.

Switch ile Hub cihazları neredeyse aynı işlevleri yerine getirir. Cihazların hızı ve performansı gibi ayrıntılara göre arada bazı farklar oluşur. Aynı işlevi görmelerine rağmen Switch cihazlarının daha hızlı ve zeki olduğunu söylemek mümkündür.

Genel olarak Switch ve Hub cihazlarını birbirinden ayıran bazı özellikler vardır;

  • Hub cihazı eski bir teknolojiye sahiptir. Switch cihazı ise güncel ihtiyaçlarınıza kolayca cevap verebilen yeni teknoloji sistemi ile karşınıza çıkar.
  • Switch cihazı programlanmaya müsait bir yapıya sahiptir. Hub cihazında ise böyle bir destek bulunmamaktadır.
  • Hub ve Switch cihazı maliyet açısından bazı farklılıkları bir arada sunar. Hub cihazı daha ekonomik bir yapıdayken, Switch cihazı için ödeyeceğiniz ücret fazla olabilir.
  • Switch cihazı anahtarlama yöntemi ile karşınıza çıkar. Hub cihazı ise yayın haberleşme özelliğine sahiptir.
  • Hub cihazını kullanırken bant genişliği tüm cihazlara yayılır. Switch cihazında böyle bir bölünme yoktur.
  • Hub cihazı güvenlik açısından düşük bir seviyede yer alır. Daha güvenli bir sistem için Switch cihazını tercih edebilirsiniz.

Switch cihazı full-dublex iletim yapar, Hub ise half-dublex iletim yapar.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü