İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

Kablosuz Bağlantısı (Wi-Fi)

Wi-Fi yani ‘Wireless Fidelty’nin; akıllı telefon, kişisel bilgisayar, dijital ses oynatıcıları, video oyun konsolları, tablet ve diğer teknolojik cihazların kablosuz olacak şekilde birbirlerine bağlayabilmesini sağlayan teknolojiye denir.  Wi-Fi bağlantısı kullanılan cihazlarda, yakınındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel alan ağına bağlanılabilmesini sağlar.

Bu Wi-Fi erişim noktaları, evdeki bir odanın küçük alandan büyük alanlara kadar etki edebilir. Aynı zamanda Wi-Fi bağlantısı, kamu alanlarında da ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılabilir. Buna kafeler, restoran, havaalanları, oteller gibi yerlerde Wi-Fi hizmeti verilebilir.

Kablolu Bağlantısı (Ethernet)

Ethernet’i kavrayabilmek için ‘Yerel Ağ Bağlantısını (LAN)’ ilk olarak anlatılması gereklidir. LAN iki veya ikiden fazla bilgisayarın, yazıcı, faks makinesi gibi cihazların birbirine bağlayan ağa denir. LAN’ın kullanımı aynı ağdaki cihazların hızlı alışverişi ve ortak kullanımını amaçlamaktadır. Birden fazla LAN-Teknolojisi üretilse de, aralarında en çok Ethernet kullanılmıştır. Bunun sebebi Ethernet diğer LAN-Teknoloji türlerine göre ucuz ve yapısının daha basit olmasındandır.

Kablolu Bağlantı mı, Kablosuz Bağlantı mı Hızlıdır?

Teknoloji her sene olduğu gibi gündemde kalmaya devam ediyor. Çünkü teknoloji her sene olduğu gibi hiçi olmadığı kadar hızlı bir şeklide gelişiyor ve böyle devam ettikçe de gelişimi uzunca bir sürede devam edip duracak. ‘802.11ac ve 802.11n’ gibi geliştirilmiş bağlantı teknolojileri ile artık herkesin kullanabildiği Wi-Fi bağlantısıyla ‘150 Mb/s ile 866.7 Mb/s’ hızlara ulaşması mümkündür.

Wi-Fi’nin kullanımın yaygınlaşması ile Ethernet’in (kablolu bağlantı)artık çok az kullanması sonucu unutulmaya başlanmıştır. Wi-Fi Ethernet’in aksine gelişmiş bir teknolojidir.  Ancak Wi-Fi teknolojik anlamda kullandığımız cihazlarda kolaylık sağlasa da hız anlamında Ethernet’in gerisinde kalıyor. Wi-Fi kapsama alanında yer alan olan kapı, duvar nesneler hem çekim gücünü hem de hızını etkileyen bir durumla karşılaşılır. İşte bu konuda Wi-Fi kullanımını dezavantaja çeviriyor.

Eğer ki internet hızının çok önemseyen biriyseniz; bilgisayar, yazıcı, fax makinesi gibi cihazlar masanın üzerinde sabit bir şekilde durması göze alınıyorsa, kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı seçimi daha iyi olacaktır. Ancak sabit bir şekilde durmayacak ise bu durumda Wi-Fi kullanılması kaçınılmaz olacaktır.

İnternet Hızını Etkileyen Diğer Faktörler

Her ne kadar hızlı bir internet için Ethernet tercih edilse de, hızını etkileyen birkaç durum daha vardır. Onlar:

  • Kullanılan modem ve modemin aktarma kapasitesi
  • ISS’nin sunabildiği hız
  • Kullanılan cihazın Ethernet kart ya da Wi-Fi protokolü gibi faktörler internet hızını etkiler.

https://www.longlinenetwork.com

Menü