Kablosuz İnternet Bağlantısı Nasıl Çalışır?

Kablosuz İnternet Bağlantısı Nasıl Çalışır

E-posta veya video akışının akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza nasıl bu kadar hızlı, kesintisiz ve gerçek zamanlı olarak geldiği oldukça ilgi çekici bir durumdur. Pek çoğumuz bu durumun nasıl olduğu konusunda da bazı düşüncelere dalmış olabiliriz. Peki, kablosuz ağ bağlantısı yani bir anlamda Wi-fi nasıl çalışır? Wi-Fi, diğer kablosuz cihazlarla aynı mantıkla çalışır. Cihazlar arasında sinyal göndermek için radyo frekanslarını kullanır. Anca kablosuz ağ bağlantısı bildiğimiz bağlantılardan daha farklıdır. İnternete bağlanmak için kablosuz bir sinyal içinde olmanız gerekir. Kablosuz internet kapsama alanı ekipmanınıza ve biraz da kurulumuna bağlıdır. Bağlantıyı ne kadar çok kişi kullanırsa veya ne kadar uzaklaşırsanız sinyal ve hızın kalitesi o kadar düşük olur. Evinizin dışında ya da içinde olmak sinyal gücünüzü ve internet hızınızı da etkiler.

Kablosuz İnternet Kapsamı

Wi-Fi şu anda dünyadaki İnternet trafiğinin% 60’ından fazlasını taşımaktadır. Burada ilginç olan durum ise temel olarak radyo dalgalarıyla yapılır, ancak araba stereo sisteminizden biraz daha karmaşıktır. Arabanızdaki FM alıcısının aksine, Wi-Fi aslında daha düşük güç kullanan ve çok daha kısa bir mesafeden yayın yapan iki ileri telsizdir. Bu iki telsiz, web kullanıcılarının İnternet’ten veri indirmesine ve bilgi yüklemesine izin verir. Bir diğer bilinmesi gereken husus ise iletişim kurmak için İnternet Protokolünü kullanmaktadır. İnternetin bu dili, Wi-Fi’yi çok esnek ve çok yapılandırılmış hale getirir.

Kablosuz bir bağdaştırıcıyı ve çalışmasına izin veren sürücüleri yükledikten sonra, bilgisayarınız var olan ağları otomatik olarak bulmaktadır. Bu, bilgisayarınızı bir Wi-Fi etkin noktasında açtığınızda, bilgisayarın size ağın var olduğunu bildireceği ve ona bağlanmak isteyip istemediğinizi soracağı anlamına gelir. Wi-Fi ayrıca bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir. Ağa erişmek için, kullanıcıların Wi-Fi Korumalı Erişim olarak da bilinen WPA2 için bir parolaları bulunması gerekmektedir. Wi-Fi ağına girmek için şifrenizi girdiğiniz yer burasıdır. Ancak Wi-Fi’nin belki de en önemli özelliği, geriye dönük olarak uyumlu olmasıdır. Tüm eski bilgisayarlarınız yeni, süper hızlı yönlendiricilerinize bu şekilde bağlanabilirsiniz.

https://www.longlinenetwork.com

Menü