Media Converter Nedir? Medya Dönüştürücülerin Avantajları

Media Converter Nedir - Medya Dönüştürücülerin Avantajları

Medya dönüştürücü, Ethernet veya diğer iletişim protokollerini bir kablo tipinden başka bir türe, genellikle CATx / UTP’den fibere dönüştüren şeffaf bir ağ cihazıdır. Medya dönüştürücüler, kablo mesafelerini uzatmak ve elektromanyetik parazitlere karşı bağışıklığı arttırmak için koaksiyel ağlara bir fiber segment eklemek için genellikle çiftler halinde kullanılır. Ayrıca LAN’ları genişletebilir, bağlantı hızlarını ve fiber modlarına dönüştürebilirler. Mevcut kablolama altyapısını kullanarak iletim mesafelerini uzatmak için esnek ve uygun maliyetli bir çözümdür. Farklı ağ protokollerini, veri hızlarını, kabloları ve konnektör tiplerini destekleyen çeşitli medya dönüştürücüleri vardır. Fiber optik medya dönüştürücü esnektir ve endüstriyel iş istasyonlarından bilgisayarlara kadar her alanda kullanılması mümkündür.

Medya Dönüştürücülerin Avantajları

Media Converter ortama bağlı iki arabirime ve bir güç kaynağına sahip bir aygıttır. Bir medya dönüştürücü seçerken, hangi fiber türünün kullanılacağını ve ağın hız gereksinimini dikkate almak önemlidir. Birçok medya dönüştürücü, çok modlu veya tek modlu fiberleri destekler. Ancak, bazı medya dönüştürücüler yalnızca birini veya diğerini destekler. Veri merkezindeki diğer ekipman belirli bir tür fiber kablo gerektiriyorsa, uygun medya dönüştürücü seçilmelidir. Medya dönüştürücüler tipik olarak bir maksimum hız Ethernet protokolünü veya belirli bir iletişim standardını desteklemek için oluşturulur. Tüm bu bilgiler ışığında medya dönüştürücülerin avantajları da oldukça fazladır. Bu avantajları ise;

  • Verileri parazitten korumaktadır.
  • Medya dönüştürücüler, bağlantı hızlarını 10 Mbps’den 100 Mbps’ye veya 100 Mbps’den 1000 Mbps’ye dönüştürmenizi sağlar.
  • Ethernet üzerinden yerel bir AC güç devresi ihtiyacını ortadan kaldırarak Wi-Fi erişim noktası, IP kameralar ve daha fazlasının kurulumunu kolaylaştırır.
  • Ethernet – fiber dönüştürme kullanarak, bağlantı mesafesini 80 kilometreye veya daha fazla uzatabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse medya dönüştürücü, gerekli sinyal dönüşümlerini yaparak farklı iletim ortamlarını birbirine bağlayan bir cihazdır.

Medya Dönüştürücü Türleri

Günümüzde teknolojinin üst seviyede olması ve giderek daha da gelişmesi nedeniyle medya dönüştürücüler birçok farklı medya türünde çalışır. Medya dönüştürücüler iletim mesafelerini büyük ölçüde uzatabilir, aynı zamanda da esnek ve kullanımı kolaydır. Farklı uygulamalar için birçok medya dönüştürücü türü olduğundan, uygun medya dönüştürücüleri seçmeden önce mevcut ve gelecekteki ağ gereksinimlerini dikkate almak gerekmektedir.

https://www.longlinenetwork.com

Menü