Media Converter Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Media Converter Nedir - Nasıl Çalışır - Özellikleri Nelerdir

Media converter anlamı fiber optik dönüştürücüdür. Fiber teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte bu tür kavramlarla da tanışmış olduk. Uzak mesafeye hem ses hem de görüntü iletilebilmesini sağlar. Bu mesafe 100 kilometre kadar olabilir.

Uzak mesafelerde iletişimi sağlamak için, günümüzde fiber optik teknolojisinden yararlanır. Daha öncesinde ise bakır teller içeren kablolar kullanılmaktaydı. Ancak fiber optik kablolarla elde edilen hızı yakalamak mümkün değildi. Şimdi iletişimin daha hızlı olması fiber optik kablolar ile sağlandı. İşte bu durum media converter yani fiber optik dönüştürücü kullanılması gerekliliğini doğurdu.

Media Converter Özellikleri Nelerdir?

Her ne kadar tanımlama olarak anlaşılsa da fiber optik dönüştürücü yani Media converter özellikleri ile ilgili ayrıntılar merak edilebilir. Şimdi dilerseniz birlikte Longline media converter özelliklerine yakından bakalım.

  • Media converter için öncesinde bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Doğrudan takıp, çalıştırırsınız ve kullanmaya başlarsınız.
  • LED göstergeleri vardır. Böylece mevcut ağ faaliyetlerinizi gözlemleyebilirsiniz.
  • Media converter kullanımınız sırasında optik ayar ya da network tanımlamasına gerek kalmaz.
  • Networklar birbirinden farklı da olsa, uzak ya da yakın mesafe olması fark etmeksizin birbirlerine bağlanabilirler.
  • Tam çift yönlü ve yarım çift yönlü makineler tarafından desteklenir ve çalıştırılabilir.
  • Veri, belge, ses ve görüntü iletimi amacıyla kullanılabilir.
  • Binalar arasında bağlantı kurulmasına 10/100/1000m mesafelerde izin verir.

Media Converter Kullanım Alanları Nelerdir?

Server ya da network bağlantısı kurabilmek için media converter markaları ürünlerini alabilirsiniz. Bu konuda yaptığınız araştırmalarda rahatlıkla özellik ve fiyat bilgisine ulaşırsınız. Endüstriyel alanda ya da bireysel olarak kullanımı mümkündür. Media converter fiyatları ürün özelliklerine göre değişir.

Fiber optik teknolojisi internet ve haberleşme ağı için elzem hale gelmiştir. Artık insanların yavaşlığa hiç tahammülü kalmadığından fiber optik gibi teknolojileri geliştirmişler ve yaygın bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. İşte fiber optik dönüştürücü kullanmanın gerekliliği de burada doğmuştur.

Network bağlantısı kurulması Cctv kamera ve ip telefonlarda bu teknolojiyi kullanabilirsiniz. Kullanım alanı ile birçok kişinin ilgisini çeken ve merak uyandıran bir üründür. Hızlı ve yüksek performanslı bağlantı için tercih edilebilir.

Media Converter Nasıl Çalışır?

RJ45 Jakı ve harici güç yuvası ile media converter çalışma prensibi kurulur. SFP girişli media converter da bulunur. Kullanım anlamında size hız ve performans artışı olarak geri dönüş sağlayan bir teknolojidir. Farklı iletim ağlarına sahip olan ağları birbirine bağlar. Media converter çeşitleri ile sağladığınız optik dönüşüm sayesinde mesafe fazla da olsa bir köprü görevi görmesini sağlayabilirsiniz.

Media converter ile tekil ya da çoğul fiber optik kabloları birbirine bağlayabilir, aradaki bağlantıyı bir köprü gibi sağlayabilirsiniz. Özellikle binalar arasında ya da bir işyerin deposu ile merkezi arasında bağlantı kurulmak istendiğinde networklar arası bağlantı fiber optik teknoloji ile sağlanabilir.

https://www.longlinenetwork.com/media-converter

Menü