Modem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatın birçok noktasında bazı işleri yapmak için internet desteği şarttır. Hem ev hem de iş yerine kolaylık sağlayan modemler sayesinde bir ağ sağlayıcı ile çoklu internet kullanımını deneyimleyebilirsiniz. Her kullanıcı yeni bir modem tercih etmeden önce farklı kriterler belirler. Gün içinde birçok kez Wi-Fi desteğine ihtiyaç duyduğunuz için modem seçiminde kaliteli ve uzun ömürlü seçeneklere yönelmeniz gerekir.

Piyasada yer alan tüm modemler farklı servis sağlayıcı seçenekleri ile karşınıza çıkar. Genelde birçok model ADSL, VDSL ve fiber seçeneği ile internet hızınızı doğrudan etkiler. Yeni bir modem alırken dikkat etmeniz gereken detayların başında, bulunduğunuz bölgenin sunduğu servis ağı gelir.

Özellikle VDSL hat yapısı sunan bir bölgede ADSL desteği sunan bir modem tercih etmek hizmet alamamanıza neden olabilir. Bu nedenle yeni bir modem almadan önce, ürünü kullanacağınız bölgede sunulan alt yapı desteğini sorgulamalısınız.

Ebeveyn Protokol Desteğine Sahip Modeller Tercih Edin

Yeni bir modem satın alırken çocuklarınızın da kullanım sağlayacağını düşünmeniz gerekir. Bu nedenle modem seçiminden önce markanın ebeveyn protokol desteği sunup sunmadığını öğrenebilirsiniz. Çocuklarınız gün içinde oldukça uzun bir süreyi internete ayırıyor. Özellikle geç saatlerde yapılan yoğun kullanımlarda çocuğunuz siber saldırı ve zararlı uygulamalara maruz kalabilir.

Kolay Kurulum ve Yazılım Desteğini Önemseyin

Modemlerin hızı ve kolay kurulabilir olması her kullanıcı için büyük önem taşır. Kurulumu fişe takıp, şifreyi girmek kadar kolay olan modemleri tercih edebilirsiniz. Genelde birçok modem farklı yazılım ve donanım seçenekleri sunar. İhtiyaçlarınızı belirleyerek ebeveyn denetimi, firewall gibi destekleri sunan modellere yönelebilirsiniz.

Modemin Mbps Değerine Dikkat Edin

Tercih ettiğiniz modemde yazan Mbps değeri internet hızınız ile doğrudan orantılıdır. Seçtiğiniz modemin sunduğu hıza bağlı olarak internet hızınız artıp azalabilir. Özellikle online ortamlarda vakit geçiriyorsanız bu değerin yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz.

Modemin Ethernet Port Sayısını Araştırın

Modem seçiminde ihtiyacınıza cevap veren bir markayı tercih etmek isteyebilirsiniz. Marka ve modelin özelliklerine dikkat ederken port sayısına ayrıca bakmanızda fayda var. Tercih ettiğiniz port sayısı ve yapısı gibi ayrıntılar internet hızınızı doğrudan etkiler. Yüksek hızları görebilmek için Gigabit Ethernet portuna sahip modemleri alabilirsiniz.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü