Network Interface Card Nedir?

Network Interface Card Nedir

Network kartı, bilinen adı ile Ethernet kartı olarak karşınıza çıkar. Bu kart bilgisayarınızın internete bağlanabilmesi için gereken sistemlerden biridir. Network kartları genel olarak anakart üzerine entegre edilen chip olarak karşınıza çıkar. Network kartları kendine özgü teknik donanımla birlikte hazırlanır. Bu anlamda her network üzerinde ayrı bir MAC adresi yer alır.

MAC adresi bilgisayarınızda yer alan network kartını tanımlamaya yarar. Bu sayede yerel ağda oluşabilecek adres karışıklıklarının önüne geçilmiş olur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu kartlar farklı bir formda karşınıza çıkar.

Günümüzde klasik kartların yerine kablosuz şekilde çalışabilen ağ kartları geliştirilmiştir. Tüm dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve tabletler üzerinde bu sistemi görebilirsiniz. Masaüstü bilgisayar modellerinde ise, bu ağın kablosuz bir şekilde sağlanması için wireless adaptörler yer alır. Usb portu sayesinde wireless desteğini masaüstüne bağlayabilirsiniz.

Network kartı ile bilgisayarlar arası veri, donanım, müzik, fotoğraf ve daha pek çok şeyi aktarmak oldukça pratik bir hal alır. Cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlarda bu aktarım kablosuz şekilde yapılabilirken, masaüstü için fiber optik kablolardan destek alınır.

Network Interface Card Yapısı Nasıldır?

Network kartları genel olarak tak- çalıştır özelliği ile kullanıcıya ulaşır. Network kartını, bilgisayarın anakartındaki slota taktıktan herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan çalıştırmanız mümkündür. Pratik ve kullanımı kolay bir yapıya sahip olan network kartları bilgisayarınız için büyük önem taşır. Bu kart sayesinde internete girmek ve veri aktarımı yapmak mümkün hale gelir. Network kartları genel olarak bu dört yapının bir araya gelmesi ile oluşur.

MAC Adresi

Tüm Ethernet kartlarında, sadece o karta özgü bir numara yer alır. Tüm kartlarda 48 bitlik bir numara bulunur. Bu numaralar üretici firma tarafından networkün rom belleğine standart olarak kaydedilir.

CRC Hata Kontrolü

Yerel ağda bir bilgisayarın, diğer bilgisayara veri göndermesi için frame denilen veri paketlerine dönüşmesi gerekir. Bu veri hesaplanarak en son aşamada kod halini alır. Network için önem taşıyan bu kod CRC olarak adlandırılır.

CSMA/CD

Ethernet ağlarında her bilgisayarın hangi ağ kablosunu kullanacağı CSMA tekniği sayesinde belirlenir. Bu tekniğe göre veri paketi gönderilmesi için kablo kontrolü yapılır, daha sonra iletişim izni verilir.

Bağlantı Portu

Verileri kabloya aktarmanız ve kablodaki veriyi Ethernet kartına göndermeniz için bağlantı portu gereklidir. Tüm network kartlarında R-45 ve BNC konnektörlerine uyum sağlayan iki farklı port desteğine yer verilir.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü