NIC Nedir?

NIC Nedir

Network Interface Card, bilgisayarların internete bağlanabilmesi için kullanılması zorunlu olan karttır. Bu kart, medya için bir bağlantı sağlama işlevi görmektedir. Network Interface Card kısaca ‘NIC’ içerisinde protokol kontrol yazılımı bulunmaktadır. Ayrıca Ethernet kontrolleri için de Media Access Control denilen MAC adresleri ile desteklenmesi zorunluluğu vardır.

Bilgisayarlarda ağ üzerinde iletişim kurmanıza izin veren elektronik kartlara, izni NIC vermektedir. MAC adresi kullanılarak 1. Fiziksel katman ve 2. Veri bağlantısı ile fiziksel bağlantıyı ve alt adres sistemine girmesini sağlamaktadır. Benzer olarak, bilinen ve kullanılan Ethernet kartlar, ağ bağdaştırıcılarının bir çeşididir. Bu kartlar, Ethernet desteği bulunan kablolar ile yüksek hızda ağ iletişimi kurmakta kullanılmaktadır. Ethernet kartları, çoğu ağ ara birim kartı gibi NIC adı ile anılmaktadır.

Zaman İçerisinde NIC Gelişimi

Uzun zaman önce NIC, büyük boyutlarda ISA kartları olarak ortaya çıkmıştır. Kullanıcı tarafından montaj yapılabilmesi için kasanın açılarak yerleştirilmesi ve kurulumu yapılması gerekmekteydi.

Yeni kartlar, PCI standardına uygun olarak üretilmektedir. Üretici tarafından yüklenen sistemlerdir. PCI Ethernet kartı olarak adlandırılırlardı.

Notebook (dizüstü bilgisayar) ve diğer taşınabilir bilgisayarlar için kredi kartı boyutlarında PCMCIA Ethernet kartları formunda üretilmekteydi. Bilgisayarın yan tarafında bulunan bir yuvaya yerleştirilerek kullanılmaktaydılar. Tüm bilgisayarlarla uyumlu olarak Universal bir cihaz olma özelliğine sahiplerdi.

Harici olarak kullanılan USB Ethernet kartları da bulunmaktadır. Bu cihazlar, masaüstü bilgisayarlar için üretilmiş olan PCI Ethernet kartlara alternatif olarak üretilmiştir. Yaygın olarak kullanılmakta olan oyun konsollarına da uyumlu olarak üretilmektedir.

NIC haricinde bilinen, WNIC olarak adlandırılan ağ birimi denetleyici de bulunmaktadır. Kablosuz olarak bağlantı sağlayan bir ara birim denetleyicisidir. NIC‘den farklı olarak, bilgisayar ağına radiobased ile bağlantı sağlamaktadır. Sadece bir NIC olarak dikkat çeken denetleyici, Layer 1 ve OSI modeli olan Layer 2 ile çalışmaktadır. Kablosuz masaüstü için önemli bir bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. PCI yuvası kullanılarak kurulması gereken bir bileşen olan WNIC, yeni teknoloji ile ana kart üzerinde dâhili olarak, üreticiler tarafından üretilmeye başlanmıştır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü