Ping Nedir?

Ping Nedir

İnternet kullanıcıları için hız önemlidir. Özellikle işlerini sürekli internet üzerinden takip etmek ve yönlendirmek zorunda olan kişiler için olmazsa olmaz kriterler arasında yer alır. İnternet hızı konusunda pek şanslı olan bir ülke olmadığımızı da biliyoruz. Çünkü ülkenin bazı bölgelerinde halen eski tip alt yapı kullanılıyor. Hatta yüksek hıza sahip olmak için bütçemizi zorluyor olsak bile alt yapımızın yetersiz olması bize bu imkânı maalesef sağlamıyor.

Gelişim ve değişim devam ettiği sürece elbette ki bu durum geçecek, fakat şu an işini online olarak yapmaya çalışan çoğu kişi için bir sorun olduğu açık. İnternet hızının ne olduğu internet siteleri aracılığı ile kontrol edilebilir. Ancak genelde hız konusunda upload ve download hızlarına odaklanmış olduğumuz için bağlantı kalitesini belirleyecek olan ping’i es geçiyoruz. Oysa ki kaliteli bir internet bağlantısı için ping hayati derece de önemli.

Ping Nedir?

Ping internet bağlantısındaki reaksiyon süresidir. Yani bilgisayarınızdaki verilerin karşı bilgisayara gidip geri gelme süresini ölçer. Bunun için online oyunlarda yüksek pinge sahipseniz daha fazla keyif alırsınız. Yani bir örnek verecek olursak sizin ping değeriniz 40 ise bu durumda sizden çıkan verilerin 40 milisaniye içerisinde oyun oynadığınız sunucuya gitmesi anlamına gelir. Bu nedenle bu süreyi ne kadar aşağı çekebilirseniz bağlantı kalitesi de o kadar güçlü tutmuş olursunuz.

Ping kalitesini artırmak için kullandığınız internet paketi önemli, ancak alt yapınızın da rolü çok büyük. Örneğin fiber optik kablo ile internete bağlanan bir kullanıcı daha memnundur, çünkü fiber optik kablolar ışık hızıyla verileri ulaştırırlar.

İlk ping yazılımının 1983 yılında Mike Muuss isimli bir girişimci tarafından yazıldığı iddia edilmiştir. Ancak sizin alt yapınız fiber optik kablo değilse bu durumda internet sağlayıcılarının verdiği modemleri değil daha nitelikli modemleri seçerek bağlantı kalitenizi artırabilirsiniz.

Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

  • Bilgisayarınızda açık programları, tarayıcıları, uygulamaları tümüyle kapatın.
  • İnternete bağlanan kişileri oyun oynadığınız saatlerde modemi kullanmamaları konusunda uyarın.
  • Kablosuz ağ ile bağlanmak yerine doğrudan Ethernet ile bağlanın.
  • Modemlerinizi belli aralıklarla kapatıp açın.

www.longlinestore.com

Menü