PLC Splitter Nedir? PLC Splitter Çalışma Prensibi

PLC Splitter Nedir - PLC Splitter Çalışma Prensibi

PLC Splitter PON sistemlerinde kullanılan pasif bir optik cihaz olarak tanımlanabilir. Fiber optik ayırıcı olarak da adlandırılan PLC Splitter tek bir PON arayüzünün birçok abone arasında paylaşılmasına izin vererek pasif optik ağda (EPON, GPON, BPON, FTTX ve FTTH vb.) önemli rol oynar.

Optik ayırıcılar Fussed Biconical Taper (FBT) ayırıcı ve Planar Lightwawe Circuit (PLC) ayırıcıya ayrılır.

PLC Splitter Nedir?

Düzlemsel Dalga Kılavuzu dalga ayırıcısı olarak adlandırılan PLC Splitter, bir ya da iki ışık ışınını birden fazla ışık ışınına bölerek birden fazla fiber arasında dağıtımı sağlayan cihazdır. MDF’yi (ana dağıtım çerçevesi) ve terminal ekipmanını bağlamak için birçok giriş çıkış terminali mevcuttur.

PLC Splitter, FBT Splitter’dan daha yeni ve daha karmaşık bir teknolojiye sahiptir. FBT ayırıcı çelik ve elyaf gibi kolay bulunan malzemelerden üretilir.

PLC Splitter, FBT ayırıcıya göre daha karmaşık bir üretim teknolojisine sahiptir. Yarı iletken üretim teknolojisi kullanılır. Bu nedenle PLC Splitter’in üretimi daha zordur. Bu durum cihazın fiyatına da yansımaktadır. PLC Splitter’in fiyatı FBT Splitter’e göre daha pahalıdır. PLC ayırıcının maliyeti FBT ayırıcıdan daha yüksek olmasına karşın PLC ayırıcı FBT ayırıcıya göre daha güvenilirdir.

PLC Splitter yüksek stabilite ve güvenirliğe sahip düşük maliyetli bir ışık dağıtım çözümü sunar. PLC ayırıcılar, genellikle FBT ayırıcının bölmelerinden daha yüksek bölme oranı sunar.

PLC Splitter Çalışma Prensibi

2×64 split konfigürasyonu optik ayırıcıya gelince, 1×4 split konfigürasyonlu optik ayırıcıdan daha karmaşıktır. Optik ayırıcıda 2×64 split konfigürasyonlu iki giriş terminali ve 64 çıkış terminali yer alır.

Görevi, iki ayrı ışık giriş kablosunu iki ayrı giriş fiber kablosunda 64 ışık ışınına bölmek ve 64 ışık kaynağı ile ayrı çıkış fiber kablolarından iletmektir. Dikkat edilmesi gereken nokta, çıkarılan ışık ışınlarının gelen ışık huzmesiyle aynı optik gücüne sahip olabileceği veya bulunamayabileceği olmalıdır.

Fiber optik PLC ayırıcı, pasif optik ağlarda düşük maliyetli bir fiber optik çözümüdür. PLC ayırıcı tasarım düzlemsel dalga kılavuzu devre teknolojisine dayanır ve temel bileşen PLC ayırıcı çip, yüksek optik performans sunmaktadır. PLC Splitter’in ayrılma ayrılma oranları GPN, EPON, FTTX uygulamalarında farkı abone numaralarını karşılayabilen 1×2 ile 64 veya 2×2 ile 64 olabilir.

https://www.longlinenetwork.com

Menü