Radyo Dalgaları ve Özellikleri

Radyo Dalgaları ve Özellikleri

Dalga,  enine ve boyuna dalga olmak üzere iki türdür. Elektro manyetik dalgalar enine oluşan dalga türleridir. Elektromanyetik sınıflandırmasında en küçük frekansa sahip olan dalgalardır. Bu da gösterir ki  radyo dalgaları en büyük dalga boyuna sahiptir. Radyo dalgaları elektromıknatıssal dalgalar olarak bilinir. Titreşim sayısı ile gerçekleşen dalgalardır.  Görece uzun dalga boylarıdır. Bu radyo dalgalarını diğer dalgalardan ayıran en önemli özelliktir. Günümüz çerçevesinde en çok kullanılan dalga türü FM adı verilen radyo dalgalarıdır.

1870 yıllarında İskoç fizikçi James Clerk Msxwell, radyo dalgalarının varlığını hakkında öngörüde bulundu. 1880 yılında ise Alman fizikçi Heinrich Hertz, radyo dalgaların varlığını  kanıtlamıştır. Radyo dinlerken yapılan frekans ayarı aslında dalga ayarıdır. Bir antene verilen elektrik kesilirse radyo dalgası oluşur. Elektriğin gücü ve kesme oranına bağlı olarak frekans oluşur. Frekansın büyüklüğü veya küçüklüğü radyo dalgalarını belirler. Radyolarda yapılan frekans  ayarı aslında dalga boyu ayaradır.

Radyo Dalgalarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Radyo dalgalarının dalga boyu büyük olduğu için yapılan ölçümler güneş,  yağmur ve bulutlardan etkilenmez. Bu da astronomik açıdan faydalıdır. Radyo dalgaları herhangi bir somut araç kullanılmadan verilerin atmosfere taşınmasına imkân sağlar.  Radyo dalgalarının taşıdığı enerji çok düşüktür. Bu nedenle sağlığa zararı yok veya yok denecek kadar azdır. Ama hala bu konuda tartışmalar olmaktadır. Kimilerine göre de radyo dalgaları insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakır.

Radyo Dalgalarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Polisler radarda radyo dalgalarını arabaların limit hızını belirlemek için kullanır. Radyo dalgaları uydular aracılığı ile iletişimde kullanılır. Radyo dalgalar FM radyolarında kullanılması yaygındır. Radyo, radyo dalgalarını ses dalgalarına çevirir.  Radyo dalgaları cep telefonunda da radyo dalgaları kullanılır. Televizyonda kullanılır. Televizyon yayınlarındaki ses ve görüntü için elektro manyetik dalgalar kullanılır. Radyo dalgaları her ne kadar görünmez olsa  da kullanımı günlük yaşama oldukça etki sağlamıştır. Radyo her ne kadar basit olsa da statik elektrik ile iletim sağlar. Radyo dalgaları telefon görüşmelerinde ve GPS’ de kullanılır. İtfaiye radyolarında da radyo dalgaları kullanılır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü