Radyolink Nedir? Ne İşe Yarar?

Radyolink Nedir - Ne İşe Yarar

Radyolink, çalışma prensibi olarak farklı iki merkez arasında veri transferini sağlamak ve iletişim ağı kurmak amacıyla kuvvetli doğrusal sinyal yayarak, hedefler arası kuvvetli iletişim kurmaya yarayan elektromanyetik dalgalar yayan bir sistemdir. Genellikle santraller arası iletişimde aktif olarak kullanılır. Telefon iletişimi ve yayıncılık sektöründe kullanılmaktadır.

Radyolink sisteminde veri aktarımı ve iletişim ağı dar bir bant aralığında gerçekleşmektedir ancak bu elektromanyetik alan geniş bir alana yayılmadığından hedefler arasında en zor şartlarda dahi iletişim kurulmasını sağlar. Engebeli arazi koşulları gibi iletişim zor olacağı alanlarda yaydığı güçlü sinyaller ile rahat bir şekilde iletişim kurulmasını sağlar. Teknolojide gelişmeler son dönemlerde radyolink teknolojisi alanında belirgin bir şekilde ilerlemeler kaydedilmesine olanak tanımıştır.  10 Ghz’e kadar veri hızına sahip, 155 Mbps hızında veri iletişime sağlayan ve 2000 den fazla kanal sayısına imkân tanıyan radyolink sistemleri, özellikle sinyallerin zayıf olduğu arazi şartlarında ve 4,5G-5G teknolojisi gibi akıllı telefonlarda internet bağlantısının kurulmasında aktif olarak kullanılmaktadır.

Radyolink İnternet Kullanım Alanları

Radyolink teknolojisinin diğer ismi ise Metro Ethernet İnternet olarak da bilinir. Kesintisiz ve güçlü bir internet erişimin sağlanmasında kullanılan radyolink teknolojisi, birçok şirket, firma tarafından kullanılır. Kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

  • Hastaneler
  • Turizm merkezleri, Oteller, Plazalar, AVM’ler
  • Finans kurumları, şirketler, kamu kurum ve kuruluşları
  • Eğitim kurumları, üniversiteler, teknopark alanlarında
  • Organize sanayi bölgeleri olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

Radyolink Sistemleri Ne İşe Yarar?

Radyolink sistemlerinin yaydığı sinyaller geniş bir alana yayılmaz. Oluşturduğu elektromanyetik alan hedef istasyonlar arasında doğrusal dalga boyu ile hareket eden sinyallerle iletişim kurulması sağlanır. İstasyonlar arasında mesafe arttıkça tekrarlayıcı radyolink terminallerinin kurulması gerekir. Doğrusal sinyaller arasındaki engel oluşturan fiziki şartlar bağlantının kalitesini doğrudan etkiler. Bu yüzden seçilecek tekrarlayıcı radyolink terminallerinin iyi seçilmesi önem arz eder. Tekrarlayıcı radyolink terminaller temel işlev olarak yayılan sinyalin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle frekansının kuvvetli olmasına dikkat edilmelidir. Günümüzde telefon GSM operatörleri (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) radyolink teknolojisini kullanmaktadır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü