Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Router Nedir - Ne İşe Yarar

Router diğer adıyla yönlendirici, birçok ağ arasında güvenli bir şekilde bağlantı sağlayan ağ donanımı olarak tanımlanır. Farklı ağlar arasındaki iletişimi sağlayan Router, gelen ağ paketlerini inceleyerek başka bir ağa aktarır.

Router Nedir?

Türkçede “Yönlendirici” olarak bilinen bu cihaz, ağlar arasında iletişim kurar ve bu iletişimi yönlendirmeyi sağlar. Router, bir ağdan gelen veri paketlerini analiz eden, görüntüleyen ve başka bir ağa aktaran aygıttır. Ağlar arasında verilerin sorunsuz bir şekilde iletilmesi ve verinin teslim edileceği yolun belirlenmesi için Router kullanılır.

Router, gelen bir veriyi yönlendirmekle kalmayıp, veri paketlerini inceleme, görüntüleme ve çevirme işlevlerini de yerine getirir. Gelen paketlerin ulaşacakları adresleri belirleyen Router, internet bağlantısı sağlamaz. Bu nedenle Router modeme bağlanarak, internete erişim sağlanır. Router cihazlarında yer alan Ethernet yuvaları ile modeme bağlanır. Böylece Router’a bağlı olan diğer bilgisayarlar da internete erişebilir.

Evde, ofiste ya da farklı noktalarda kullanılan internet bağlantısını farklı cihazlara dağıtan Router, kapsadığı alan içerisinde tek bir modem üzerinden internet erişimi sağlar. Router cihazı kablolu ya da kablosuz olarak bulunuyor. Wi-Fi, Router ile kablosuz bağlantı kurabilmektedir. Kullanıcılar hem cihazlar ve ağlar arası iletişim kurabilmek hem de Wi-Fi alanını genişletmek ve sinyal kalitesini artırmak amacıyla kablosuz Router cihazları tercih ediyor.

Router Ne İşe Yarar?

Wireless Router, internet bağlantısına kablosuz bir şekilde erişimi sağlar. Bu sayede kablolardan kurtularak daha uzun mesafelere internet bağlantısı sağlamış olur.

Router çoklu ağ bağlayabilir ve bu ağlar arasındaki ağ trafiğini yönlendirir. Aynı fiziksel internet bağlantısı üzerinden birkaç cihazı internete aynı anda bağlama ve birbirleriyle haberleşme olanağı sağlar. Ayrıca, tüm bağlı aygıtlar için koruma sağlar ve ağdaki cihazlara hangi verilerin gönderildiğini takip eder.

Router ve Modem Arasındaki Farklar

Bu aygıtlarının temel farkı, Router yerel ağları birbirine bağlar. Ancak tek başına internet erişimi sağlayamaz. Modem ise internet erişimi sağlamaktadır. Router’ın internete erişebilmesi için modeme bağlanması gerekir. Router, bağlı olan her aygıta farklı bir IP atamış olsa da bu aygıtlar internete erişirken modeme atanmış olan internet ağının IP adresini kullanmaktadır.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü