SFP Modül Nedir?

SFP Modül Nedir

Networklarda donanımın tamamlayıcı parçası olan transceiver modülleri, kabloların profesyonelleşerek fiber kalitesine getirilmiş olması sonrasında talep edilen bir ürün haline gelmiştir. Transceiver modülleri zaman içerisinde kendisini de yenileyerek birden fazla seçeneğe sahip olmuş ve piyasaya çıktığı zamandan bu gününe kadar da farklı formatlar halinde sunulmuşlardır.

Aşağıda bu modüller hakkında kısa bilgileri farklı başlıklar altında açıklayalım.

GBIC Modül

GBIC modüller ilk standartlardandır. Şu an bu modüller yerini SFP portlara bırakmış ancak nadirde olsa parça temini için taleplerin olduğunu da biliyoruz.

SFP Modül

GBIC zaman içerisinde değişime uğramış ve daha modern bir yapıya dönüştürülerek piyasaya sürülmüştür. Şu an Gigabit cihazların tamamı SFP portlar ile gelirler. Teknik olarak baktığımız zaman ise GBIC modüllerden herhangi farkı yoktur.

Dublex fiber kabloların kullanımıyla kıldan veri gönderilerek alım sağlanabilir. ER, ZR gibi modüller ise 120 kilometre mesafeye kadar bağlantı kurabilirler.

Bi-directional modüller tek kıl üzerinden dosya alma ve gönderme işlemi yapabilir. Dalga boylarının farklı olması ise bağlantının iki ucuna aynı modülü takamazsınız.

XPACK – X2 ve XFP Modül

Şu an XFP modüllerinin üretiminin sınırlı sayıda olduğunu biliyoruz ancak yine de üretim devam ediyor. XFP modüllerde şu an yerini SFP+ modüllerine bırakmıştır.

SFP+ Modül

Şu an 10G cihazların tamamı SFP+ modül yuvalarına sahiptir. Aynı zamanda eski formata göre maliyet bakımından da daha avantaj sağlar.

Yukarıda farklı modül örneklerinden bahsettik ancak bu tiplerin hepsi kendi içerisinde de farklı modellere sahiptir. Bahsettiğimiz modüller genel kullanım amaçlıdır. Ancak kurumların ve veri merkezlerin tercih ettiği farklı tur modüllerde vardır.

Modül alınırken dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında fiyatlar geliyor. Çünkü her marka kendi fiyatıyla satış yapıyor. Dolayısıyla kıyasladığınızda artan adet sayısına göre arada ciddi fark meydana gelebilir. Bu modüllerin 2,3 tanesi bile swıtch fiyatına denk gelebilir.

Longline SFP Fiyat Politikasını neye göre belirler

Kalite ve Perfomans ölçümleri, orjinaline yakın verdiği başarılı sonuçlar ,dünya genelinde kendini ispatlamış olduğu projeler, tamamıyla orijinal ve kullanılmamış malzeme kullanımı, çok ciddi testlere tabii tutularak piyasaya sunulması ve arkasında bulunan güçlü fabrikasal ve AR-Ge hizmetleri gibi unsurlar fiyat politikasını belirleyici niteliklerdedir.

https://longlinenetwork.com/

Menü