Sunucu Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu Nedir - Sunucu Türleri Nelerdir

Server ya da bilinen adıyla Sunucu, herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı sistemlere/kullanıcılara paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma denir. Kısaca, sunucu yüksek işlem gücüne sahip gelişmiş bilgisayarlardır.

Sunucular bir ağı yönetmek, dosya paylaşmak veya uygulama paylaşımı yapmak ve veri tabanı barındırmak amacıyla kullanılabilir.

Donanımsal olarak sunucular, sorunsuz çalışmak üzere inşa edilmiş, güvenilir, çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistemleridir.

Sunucu, evlerde kullanılan bilgisayarlarla benzer özellikler taşımaktadır. İçerisinde işlemci (CPU), bellek (RAM) ve sabit sürücü gibi bileşenlerin yer aldığı bilgisayarlardır. Ancak sunucular evlerdeki bilgisayarlara göre çok daha gelişmiş biçimde tasarlanmıştır. Bir web sitesini oluşturan kodları saniyeler içerisinde işlemeleri ve anlık olarak siteyi ziyaret eden kişilere göndermeleri gerekir.

Sunucular, 7 gün 24 saat kesintisiz çalışma performansı, dayanıklılık ve yüksek hizmet kalitesi ile yüksek donanımlar kullanır.

Sunucu Kasa Türleri Nedir?

Günümüzde üretimi yapılan sunucular Tower ve Rack olmak üzere iki şekildedir.

Tower Sunucu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tower kasa sunucuları masaüstü bilgisayar yapısına benzer şekildedir. Tower sunucu, tek başına dik duran bir kabine yerleşik bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Tower sunucu ya da tower server kule olarak isimlendirilen kabin, kule tarzı bilgisayar kabini olarak dizayn edilmiştir.  Tower sunucular birçok açıdan avantajlı sunuculardır. Avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Tower sunucu kolay ve hızlı bir soğutma özelliğine sahiptir.

Bileşen yoğunluğu minimum düzeyde tutulur.

Ölçeklenebilirlik özelliğine sahiptir.

Mevcut bir ağa sınırsız sayıda sunucu eklenebilir.

Avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunan Tower sunucular Blade gibi diğer modellere göre daha büyüktür ve taşıması zordur.

Rack Sunucu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Rack sunucu diğer sunucu modellerine göre çok daha avantajlıdır. İşletmeler için en ideal ve işletmenin performansına en uygun olan sunucu türleridir.  Sunucular arasında en çok tercih edilen sunucu modeli olan Rack sunucuları sağlıklı ve güvenli olarak ver alışverişini gerçekleştirmektedir. Rack sunucu modelleri, Tower sunucu modellerinden farklı olarak dikey bir rafa yerleştirilir.

Rack sunucu tek bir rafa monte sunucu kasası içinde birden fazla sunucu yükleme özelliği vardır. İşletme verilerinin yönetimini de sağlar. Bu özelliği sayesinde veri merkezi işlevine de sahiptir.

Rack tipi sunucular birden fazla sunucuyu aynı anda tutmaya da yardımcı olur. Rack sunucuların genel özellikleri donanımlarına göre belirlenmektedir. Bundan dolayı, işletme ya da firmanızın ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Rack tipi sunucular, işletmelerin kullanıcı ile hızlı bir biçimde iletişim kurmasını sağlar. Rack sunucu

Kullanmak isteyen işletmeler, sunucu modelleri arasında işletmesi için en uygun modeli seçmeli ve ona göre seçim yapmalıdır. Uygun seçim yapıldığı takdirde, işletmeler maksimum verim elde edecektir. Rack sunucuların en önemli avantajlarından biri de az yer kaplamasıdır. Rack sunucu modelleri büyük bir depolama alanı bulundurur. Rack sunucu modelleri yüksek performansı nedeniyle işletmeler tarafından tercih edilir.

https://www.longlinenetwork.com/

Menü