VLAN Nedir? VLAN Kullanımının Avantajları Nelerdir?

VLAN Nedir - VLAN Kullanımının Avantajları Nelerdir

VLAN (Virtual Local Area Network), sanal yerel alan ağı olarak adlandırılan ve büyük şirketlerin tercih ettiği bir ağ türüdür. Şirket ağları üzerinde meydana gelen trafiği dengeleyen ve şirketlere güvenli bir ağ sistemi kuran VLAN’a dair detayları yazımızda inceleyelim.

VLAN Nedir?

VLAN sanal bir ağdır. Farklı fiziksel LAN’lardan oluşur ve birçok aygıt ve cihazı gruplandırarak güvenli bir ağ sistemi kurar.  Genellikle büyük şirketler VLAN teknolojisini tercih eder. Büyük şirketlerin bu ağ sistemini tercih etmesinin nedeni, şirket ağları üzerinde güvenliği sağlaması ve ağ üzerinde meydana gelen trafiği dengelemesidir.

BT yöneticileri ağları parçalara ayırarak bunların her birini tek tek gruplandırır. Sonrasında şirket içinde bulunan her departmana VLAN üzerinden adlandırarak şirket ağı üzerinden her cihazı kontrol eder. Çeşitli fiziksel ağ türleri hem Ethernet hem de Wi–Fi dahil olmak üzere sanal LAN’ları destekler.

VLAN bağlantılar tarafından yapılan büyük bir fiziksel ağ içinde oluşturulan küçük bir mantıksal bölüm olarak adlandırılır. Yerel ağın birkaç anahtara yayılması problem teşkil etmez. Burada önemli olan, anahtarın bir sanal LAN grubu ile uyumlu olmasıdır. Yalnızca yönetilen anahtarlar sanal LAN oluşturabilir.

Bir virtual LAN, birkaç fiziksel LAN segmentine yayılabilen mantıksal bir yayın alanı yaratabilir. Büyük yayın alanlarını da daha küçük alanlara bölerek ağ performansını iyileştirir. Belirli kullanıcı gruplarına göre erişim ve güvenlik politikalarının uygulanmasını sağlar. Her anahtar portu tek bir VLAN’a atanabilir (bir IP telefonuna veya başka bir anahtara bağlı olan port hariç)

VLAN Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Ağ teknolojisinin güvenli ve uyarlanabilir olması, hızlı veri trafiği şirketler açısından oldukça önemli konulardır. VLAN ağları, kullanıcılar açısından hem güvenli bir ağ sistemi sunar hem de ağ üzerindeki trafiği dengeleyerek ağdaki gereksiz trafiği azaltır ve böylelikle performans artar. VLAN kullanımının temel faydaları şunlardır:

Güvenlik: Bazı şirketlerin hassas verileri olabilir. Bu durumda bu gruplar ağın geri kalanından ayrılarak güvenliği sağlanmış olur. VLAN, şirket içi network güvenliğinde önemli bir rol oynar. Şirkete gelebilecek siber saldırılar engellenir. Dışardan müdahale etmek oldukça zordur. VLAN kullanılarak ağ üzerinde tam denetim sağlanmış olur. BT yetkilileri kullanıcılara tam yetki vermediği sürece bir departman üzerinde bulunan bir kullanıcı diğer ağlara erişim sağlayamaz.

Yüksek performans: Şirket içinde bulunan sanal VLAN, farklı ağlar üzerinde bant genişliğini artırarak network hızını en yüksek seviyeye çıkarır.

Yüksek verimlilik: VLAN kullanımı ağ yönetimini kolaylaştırır. Benzer ağ kullanan kullanıcılar aynı VLAN ağını paylaşır. Şirket içinde bir kişinin başka bir departmana geçmesi durumunda bilgisayarını ilgili departmana geçirmesine gerek kalmaz. BT çalışanları, VLAN üzerinde yer alan yönlendirici aracılığıyla gerekli port yapılandırma ayarlarını yapar. VLAN aracılığıyla BT personelinin bir VLAN işlevini ad vererek tanımlaması kolaylaşır.

https://www.longlinenetwork.com

Menü